"Diademowy Tour Numer Jeden" to część cyklu wypraw organizowanych dla Włóczykijki z Wałbrzycha. Jej pasją na emeryturze jest Diadem Gór Polski. Ponad 80 szczytów we wszystkich pasmach górskich. Imponuje mi jej pasja i determinacja w kompletowaniu Diademu. Z przyjemnością włączyłem się w organizację. Moja specjalność to Beskidy - te mniej znane i mniej popularne. Pomysł polega na weekendowym wyjeździe i zdobywaniu szczytów z listy Diademu. Doskonała sposobność wykazania się talentem planistycznym :-)
Plan
Na Lubomir wejdziemy i zejdziemy tym samym szlakiem. Najkrótszym -- z Przełęczy Jaworzyce (Węglówka koło Kasinki Małej). Diademowy Tour Numer Jeden to kilka szczytów, Lubomir jest na rozgrzewkę.
Po drodze
Szlak jest krótki - 3km w jedną stronę. Lubomir traktujemy jako rozgrzewkę przed drugą częścią wyprawy "Diademowy Tour Numer Jeden" - wejściem na Luboń Wielki percią Borkowskiego. Jednakże nie byłbym sobą, gdybym potraktował górę "na zaliczenie". Lubomir może nie jest widokowy, ale jest ciekawym szczytem.
Pierwsze co rzuca się w oczy na naszej trasie to liczne tabliczki zakazujące wjazdu / parkowania. Wszędzie teren prywatny. My zostawiliśmy samochód na przełęczy, więc kolejne tabliczki trochę nas bawią.
To co najciekawsze jednak, to obserwatorium astronomiczne. Przed II WŚ dokonano w nim odkrycia dwóch komet - Orkisz (rok 1925) oraz Kaho-Kozik-Lis (r. 1936). Na pamiątkę odkryć, w herbie gminy Wiśniowa są dwie komety.
Lubomir
Miejsce na szczycie pod budowę obserwatorium zostało podarowane państwu przez księcia Kazimierza Lubomirskiego. Na jego część zmieniono nazwę góry - wcześniej nazywała się Łysina. Nie ma wiele takich przypadków w polskich górach.
Szczyt jest w spisie Korony Gór Polski - jako najwyższy w Beskidzie Makowskim. Jest także w spisie Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich.
Mamy w składzie młodego pasjonata foto-modelingu. Spędzamy więc trochę czasu na pozowaniu do zdjęć. Zostawię je w prywatnych zbiorach i pokażę tylko naszą scenografię. Są nią... schody do nikąd. To pozostałość oryginalnego obserwatorium. Obecny budynek został oddany do użytku w 2007r.
Kończymy krótką wizytę na Lubomirze. Schodzimy na przełęcz Jaworzyce, posilamy się z własnych zapasów i ruszamy w drogę do Rabki-Zaryte. Celem drugiego etapu wyprawy "Diademowy Tour Numer Jeden" jest Luboń Wielki.
Data przejścia: 14.08.2021