June 19, 2024 / Cieszyn County

Główny Szlak Beskidzki 2024. Dzień 2: Soszów - Przysłop. Przewodnik, szkolna wycieczka i... Maroko.

Główny Szlak Beskidzki 2024. Dzień 2: Soszów - Przysłop. Przewodnik, szkolna wycieczka i... Maroko.

Główny Szlak Beskidzki 2024 rozkręcał się powoli. Pierwszego dnia tylko 16,5km, drugiego niewiele ponad 20km. Te dwa dni miały oryginalnie być jednym, ale po co się spieszyć? Urlopu mamy 3 tygodnie, plan przejścia jest na 19 dni. Od odcinka trzeciego będą już konkretne etapy, po 30km na dzień. A na koniec znowu będzie kilka krótszych odcinków.

Plan - Dzień 2

Plan całości - w opisie dnia 1.

Odcinek drugi ma ciekawy profil - w pierwszej części dnia podejście pod Stożek Wielki i najwyższy punkt odcinka (Kiczory, 990m n.p.m). Potem zejście na Przełęcz Kubalonka, długi odcinek prawie płaski i wreszcie łagodne podejście pod Przysłop. Odległość i mały wznios kwalifikują ten odcinek jako łatwy.

Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 2: ”Soszów - Przysłop pod Baranią Górą” (20,8km i 865m podejść). Nocleg: Schronisko PTTK na Przysłupiu
Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 2: "Soszów - Przysłop pod Baranią Górą" (20,8km i 865m podejść). Nocleg: Schronisko PTTK na Przysłupiu  

Stożek Wielki

Wychodzimy wcześnie, bez śniadania. W programie dnia są ulewne deszcze po południu. Mamy do przejścia zaledwie 20km, więc chcemy dojść do celu (Schronisko PTTK "Przysłop pod Baranią Górą") przed opadami. Ruszamy żwawo i przez Cieślar docieramy na Stożek Wielki.

Widok na pasmo Baraniej Góry (dalszy plan, po prawej), aż po Skrzyczne (skrajnie po lewej). Pasmo bliżej, to Trzy Kopce Wiślańskie i Smerekowiec
Widok na pasmo Baraniej Góry (dalszy plan, po prawej), aż po Skrzyczne (skrajnie po lewej). Pasmo bliżej, to Trzy Kopce Wiślańskie i Smerekowiec

Na Stożku Wielkim jesteśmy przed otwarciem bufetu, więc śniadania dalej nie jemy. Odnotowujemy tylko fakt, że do Wołosatego zostało 480km. Odcinek szlaku za Stożkiem - przez Kyrkawicę i Kiczory to jeden z moich ulubionych zakątków Beskidu Śląskiego. Jest to fragment grzbietu granicznego PL/CZ, z przyjemnym lasem, wygodną ścieżką wyścieloną igliwiem, sporadycznymi widokami oraz ostańcami skalnymi. Po czeskiej stronie ten obszar jest chroniony rezerwatem przyrody "Plenisko".

Skały pod Kiczorami
Skały pod Kiczorami

Na Kiczorach opuszczamy granicę państwa, ale dalej idziemy pewną granicą. Główny Szlak Beskidzki od Kiczor przez Kubalonkę i Stecówkę aż pod Karolówkę, prowadzi wododziałem między Wisłą a Olzą (dopływ Odry). Wody spływające z obu stron i tak trafią w końcu do Morza Bałtyckiego, ale dwiema bardzo różnymi drogami.

Widok na Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie. Centralnie - Ochodzita. W tle, po prawej - ”Worek Raczański”
Widok na Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie. Centralnie - Ochodzita. W tle, po prawej - "Worek  Raczański"

Przełęcz Kubalonka

Na Przełęczy Kubalonka wreszcie zatrzymujemy się na śniadanie. Kawa z dopiero co otwartej budki oraz batoniki własnej produkcji smakują wybornie. Podczas gdy zajmujemy się konsumpcją, na parking podjeżdża autobus i wysypuje się z niego wycieczka szkolna. Młodzież ma całkiem solidne plecaki - nie wyglądają na 1-dniową wycieczkę.

Przełęcz Kubalonka
Przełęcz Kubalonka

Młodzież jest ze szkoły w Jaworzu. Idziemy w tym samym kierunku - tak jak my, będą nocować w schronisku Przysłop pod Baranią Górą. Dołączamy zatem do wycieczki. Jestem świeżo po zdanym egzaminie przewodnickim, więc można powiedzieć, że mam okazję do pierwszej praktyki. Rozmawiamy trochę o botanice (tu młodzież jest wyraźnie lepsza ode mnie), trochę o historii lokalnej (widzę pole do poprawy w nauczaniu o "małej ojczyźnie") i wreszcie o praktycznej części wędrowania w górach (tu należy się pochwała "Hakerowi", który zabrał mapę i kompas i wie jak się nimi posługiwać!).

Na Stecówce
Na Stecówce

Kolega ma duży posłuch u męskiej części grupy - żaden z chłopaków nie wychodzi przed niego. Bardzo było nam miło towarzyszyć rozgarniętej i zdyscyplinowanej grupie. Na szlaku nie było krzyków, nie było śmiecenia a smartfony były na swoim miejscu, czyli w kieszeniach.

Schronisko PTTK ”Przysłop pod Baranią Górą”
Schronisko PTTK "Przysłop pod Baranią Górą"

Maroko pod Baranią Górą

Schronisko na Przysłupiu to w zasadzie hotel. Pod względem standardu wnętrz, cen i serwowanych dań. Na obiad jem... gnocchi buraczane z kozim serem podane na szpinaku. Typowe jedzenie schroniskowe, prawda? ;-)

Obiad w Schronisku na Przysłupiu
Obiad w Schronisku na Przysłupiu

Do schroniska dotarliśmy tak jak chcieliśmy - tuż po południu. I tak jak prognozy przewidywały, po naszym przyjściu zaczął padać deszcz. Krótki dzienny przebieg ma jednak jedną wadę - trzeba sobie zorganizować czas w schronisku. I lepiej nie w jadalni - to może skończyć się... cukrzycą bądź alkoholizmem. Częściowo spędziliśmy popołudnie grając z wspomnianą młodzieżą w bardzo ambitną grę wydaną przez PTTK. Kluczem do zwycięstwa było odpowiadanie na trudne pytania turystyczno-krajoznawcze.

Przysłopowe szlaki turystyczne
Przysłopowe szlaki turystyczne

A skąd tytułowe "Maroko"? Otóż pokoje na I piętrze schroniska mają światowe nazwy. Można spać w Magadaskarze, Ladakh czy Chile. Nam trafiło się Maroko. Całkiem przyjemny - pokój 2-osobowy, z łazienką.

Maroko pod Baranią Górą
Maroko pod Baranią Górą

Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 2 Podsumowanie

Poprzedni odcinek: Ustroń - Soszów

Data przejścia: 22.05.2024

Dystans: 20,8km 

Suma podejść: 865m 

Czas przejścia: ok. 6h (wliczając krótkie postoje)

Punkty GOT: 25 - szlak łatwy 

Najwyższy punkt: 990m n.p.m. (Kiczory)

Ciekawe miejsca:  Soszów (schronisko); Przełęcz Kubalonka (gastronomia, komunikacja publiczna), Stecówka (drewniany kościółek); Przysłop pod Baranią Górą (schronisko)

Nocleg: Schronisko PTTK "Przysłop pod Baranią Górą"

Następny odcinek: Przysłop pod Baranią Górą - Rysianka

Region geograficzny: Beskid Śląski

Między Kiczorami a Kubalonką
Między Kiczorami a Kubalonką
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: