Góry Kaczawskie to pasmo w Sudetach Zachodnich, położone na północ od Jeleniej Góry. Pasmo niewysokie, najwyższy szczyt ma około 725m n.p.m. Dlaczego około? Bo łącznie aż pięć szczytów w Górach Kaczawskich ma wysokość między 720 a 725m. W Koronie Gór Polski jest Skopiec (724m), a w Diademie jeszcze 3 kolejne góry (Baraniec, Folwarczna, Okole). W drodze na pięć szczytów w Górach Kaczawskich zobaczymy ośmioboczny kościół, "drzewo sandałowe" i widoki na Karkonosze. Niektóre szczyty trzeba sobie samemu znaleźć w lesie. Brzmi ciekawie?
Plan
Pięć szczytów w Górach Kaczawskich odwiedziłem (bo trudno użyć słowa "zdobyłem") w styczniu i lutym 2022. 4 z nich są położone w pobliżu Przełęczy Komarnickiej, pod piąty (Okole) podjechaliśmy. Zdjęcia pochodzą z obu wycieczek, te bez śniegu są z końca lutego.
Skopiec - Baraniec - Folwarczna - Maślak z Przełęczy Komarnickiej:
(Parking - Przełęcz Komarnicka)
Okole z Przełęczy pod Świerkami:
(Parking - Przełęcz Pod Świerkami)
Komarno
W drodze na Przełęcz Komarnicką warto zatrzymać się w Komarnie. Jest tam ciekawy obiekt - kościół na planie ośmiokąta równobocznego.
Jest to dawny kościół ewangelicki z połowy XVIII wieku. Po wojnie i wysiedleniu mieszkających tu Niemców, budynek został przejęty przez Kościół Rzymsko-Katolicki. Ale tuż obok stoi główny kościół katolicki, a miejscowość jest za mała by utrzymywać dwa. I niestety ten ciekawszy - bo ile mamy w Polsce kościołów na planie 8-kąta? - popada w ruinę.
"Drzewo Sandałowe"
Drugą atrakcją Komarna jest słynne "drzewo sandałowe" na Przełęczy Komarnickiej. Może raczej "butowe", bo "rosną" na nim nie tylko sandały.
"Drzewo" powstało w 2013r. jako instalacja artystyczna autorstwa Magdaleny Osak. Oryginalnie drzewo było pomalowane na pomarańczowo i błękitno i na głównym pniu było kilka par butów skierowanych w górę. Instalacja nosiła tytuł "Into the Blue". W którymś momencie turyści podchwycili pomysł i zaczęli wieszać na drzewie swoje buty.
Oryginalne drzewo musiało się złamać, bo obecnie jest niższe i wygląda jak dwa połączone konary.
Cztery szczyty w godzinę
Zdobycie Skopca (724m, szczyt w Koronie Gór Polski), Barańca (720m), Folwarcznej (720m) i Maślaka (715m) zajęło nam łącznie godzinę.
Skopiec jest poza szlakiem, ale miejsce gdzie należy zejść ze szlaku jest dobrze oznaczone. Szczyt zalesiony.
Na Baraniec łatwo trafić - po zejściu z Skopca idziemy w kierunku masztu telekomunikacyjnego. Sam wierzchołek jest ukryty w lesie, trzeba go sobie znaleźć.
Skopiec, Baraniec oraz Folwarczna są na liście szczytów Diademu Gór Polski.
By dostać się na pozostałe dwa szczyty, wracamy na Przełęcz Komarnicką (warto się zatrzymać i popatrzeć na Karkonosze z Śnieżką!) i idziemy w las po jej przeciwnej stronie.
Folwarczna jest oznaczona tabliczką z podwójną nazwą Maślak (Folwarczna). Ten szczyt należy do Diademu Gór Polski.
Szczyt Maślak jest dalej w lesie. Nie jest oznaczony tabliczką, ale zadaliśmy sobie trud by go znaleźć. Można go rozpoznać po niewysokich skałach wystających z ziemi.
Okole
Pięć szczytów w Górach Kaczawskich konkuruje o to, który jest najwyższy. Mapy i przewodniki podają różne wysokości, sprawa nie jest oczywista. Wg najnowszych pomiarów, najwyższy wydaje się być szczyt Okole (725m n.p.m) - chociaż tabliczka szczytowa podaje tylko 714m. Jest on położony nieco na północ w stosunku do czterech wcześniej wymienionych. Jest też od nich ciekawszy.
Szczyt Okole charakteryzuje się ostańcami skalnymi. Prowadzi przez nie okrężny szlak niebieski (dojście z przełęczy szlakiem żółtym).
W przeciwieństwie do szczytów wokół Przełęczy Komarnickiej, Okole jest bardziej widokowe. Na jednym z ostańców znajduje się platforma widokowa.
Warto tam wejść na piknik z widokiem na Karkonosze.
Pięć szczytów w Górach Kaczawskich nie żadnego wysiłku. Raczej są odwiedzane "po drodze". Chociaż można zaplanować trasę łączącą Okole z grupą 4 pozostałych szczytów opisanych w tym poście. Skopiec i Okole łączy łatwy, 12km szlak (niebieski).