September 19, 2023 / Wieliczka County

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 1: Wieliczka - Dobczyce - Zasań. W tle krzesło Kantora.

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 1: Wieliczka - Dobczyce - Zasań. W tle krzesło Kantora.

Pewnie niewielu moich czytelników zna żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Nawet mapy.cz, zwykle dobrze zaznajomione z beskidzkimi szlakami, odkrywają jego istnienie dopiero w Dobczycach. Szlak ma 80km, zaczyna się w Wieliczce, kończy na grzbiecie Europejskiego Działu Wodnego na skraju Działów Orawskich, pod szczytem Beskidy. Postanowiłem  przejść sobie ten szlak na urodziny. Zajęło mi to 2 dni i kilka godzin. W pierwszym odcinku przeszedłem przez Pogórze Wielickie i Wiśnickie. W Beskidach - konkretnie Makowskim - zameldowałem się dopiero na nocleg.

Początek szlaku w Wielickim parku
Początek szlaku w Wielickim parku

Plan

Pierwszy dzień to ponad 32km. Start w Wieliczce, meta w "Zasankowym Wzgórzu" we wsi Zasań, położonej na granicy Pasma Glichowca (Pogórze Wiśnickie) i Kamiennika (pasmo Lubomira w Beskidzie Makowskim).

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 1: Wieliczka - Zasań (32,2km, 993m podejść)
Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 1: Wieliczka - Zasań (32,2km, 993m podejść)

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami

Z uwagi na małą popularność, najpierw kilka słów o całym szlaku. Po pierwsze, trudno go nazwać. Na kursie przewodników beskidzkich nazywaliśmy go "Wieliczka - Sidzina". Ale taka nazwa sugeruje, że szlak kończy się w Sidzinie. Punkt końcowy znajduje się niedaleko tej wioski, ale jest to duże przybliżenie. Szlak kończy się "w środku niczego". Dosłownie. Z końca szlaku do najbliższej "cywilizacji" (rozumianej jako potencjalnej możliwości transportu),  przełęczy Spytkowickiej (inaczej zwaną przełęczą Bory lub Formoza), mamy 3,5km. Popatrzmy na jego przebieg:

Żółty szlak Wieliczka - Beskidy
Żółty szlak Wieliczka - Beskidy

Szlak ma 80,7km długości i 2838m podejść (jeśli idziemy północ-południe; w drugą stronę jest łatwiej - tylko 2319m podejść). Przechodzi przez Pogórze Wielickie (Wieliczka - Dobczyce) i Wiśnickie (pasmo Glichowca), następnie przecina wschodnią część Beskidu Makowskiego (Kamiennik Płd. - Łysina (891m - najwyższy szczyt na szlaku) - Patryja - Lubień), odwiedza na krótko Beskid Wyspowy (Zębolowa - Krzeczów), schodzi na Pogórze Orawsko - Jordanowskie (Jordanów - przeł. pod Beskidami) i tam kończy swój bieg, na przełęczy między szczytami Beskidy i Targoszów.

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Położenie punktu końcowego.
Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Położenie punktu końcowego.

Wieliczka

Wieliczki przedstawiać nie trzeba. Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami zaczyna się w parku, niedaleko stacji kolejowej Wieliczka Rynek Kopalnia. Prowadzi nas obok głównego parkingu kopalni soli, zamku żupnego oraz przez Rynek Górny. Następnie wyprowadza nas poza miasto przechodząc obok drewnianego kościoła św. Sebastiana.

Rynek Górny w Wieliczce
Rynek Górny w Wieliczce

Cały odcinek od Wieliczki do Dobczyc, z nielicznymi wyjątkami prowadzi drogami asfaltowymi. Dla mnie dobrze - pierwszy dzień wędrówki jest wyjątkowo chłodny, asfalt nie przeszkadza, a pozwala przejść pierwsze 20km szlaku dobrym tempem (poniżej 5h brutto). Zaoszczędzany czas wykorzystam na podwójne lody w Dobczycach.

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce, wzniesiony w 1581 roku.
Kościół św. Sebastiana w Wieliczce, wzniesiony w 1581 roku.

Wychodząc z Wieliczki trafiam na dom fanów króla Salomona. Na ogrodzeniu wisi słynny cytat z księgi Koheleta (czyli Kaznodziei):

Opuszczając Wieliczkę...
Opuszczając Wieliczkę...

Krzesło Kantora

Po około 3 godzinach marszu (ok. 13km od Wieliczki) natrafiłem na poniższy znak. Moja krajoznawcza ciekawość nie mogła tego odpuścić. Wystarczyło odbić ok. 300m od szlaku.

Odejście z żółtego szlaku do ”Krzesła Kantora” w Huciskach
Odejście z żółtego szlaku do "Krzesła Kantora" w Huciskach

Tadeusz Kantor, słynny reżyser, scenograf, malarz (i można tak wymieniać obszary jego artystycznej działalności...), zbudował dla żony i siebie dom w Hucisku. Był to jego jedyny zrealizowany projekt architektoniczny. Dom łączy cechy góralskiej chaty z wieżyczką nawiązującą do zamku Czorsztyńskiego.

Dom Marii Stangert i Tadeusza Kantora w Hucisku
Dom Marii Stangert i Tadeusza Kantora w Hucisku

Obok domu stoi monumentalne, betonowe krzesło. Wygląda jak krzesło i jest krzesłem i nie trzeba domniemywać co autor miał na myśli. Krzesło pierwotnie stanęło w muzeum w Oslo. Tam jednak było w wersji drewnianej i uległo zniszczeniu w czasie wichury. Kantor chciał postawić betonowe krzesło w Krakowie, nigdy jednak do tego nie doszło. Krzesło w Hucisku zostało wzniesione przez jego przyjaciół w 1995r, 5 lat po śmierci artysty. Pomnik ma 14m wysokości i waży 10 ton!

Krzesło Kantora w Hucisku.
Krzesło Kantora w Hucisku.

Kantor o krześle-monumencie pisał tak:

To, że biorę krzesło a nie na przykład lodówkę czy klucz, ma dla mnie znaczenie zasadnicze, ponieważ ujawniam jego niezmienną funkcję, bardzo niską i śmieszną, której w innych przedmiotach nie znajduję"

Dobczyce

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami w Dobczycach jest bardzo ciekawie poprowadzony. Nie wchodzi do centrum, ale obchodzi je odwiedzając koronę zapory zbiornika Dobczyckiego i przechodząc obok ruin zamku. Niestety we wrześniowe poniedziałki muzeum jest zamknięte. Pozostało mi jedynie przejście ścieżką wzdłuż murów.

Ruiny zamku w Dobczycach
Ruiny zamku w Dobczycach

Dobczyce mają historię sięgającą średniowiecza. Prawa miejskie otrzymały w 1310r. Na Dobczyckim zamku Jan Długosz pisał część swojej słynnej kroniki i tam też wychowywał synów królewskich. Dziś zamek pełni rolę muzeum. Obok zamku znajduje się skansen, ale tak jak muzeum - w poniedziałki nieczynny.

Skansen przy zamku w Dobczycach
Skansen przy zamku w Dobczycach

Zamek i skansen położone są na wzgórzu ponad miastem. Przez chwilę miałem dylemat czy schodzić do miasta. Przed sobą miałem jeszcze ok. 10km do przejścia. Ale za Dobczycami nie będzie już możliwości zjedzenia obiadu (i lodów), więc dołożyłem sobie wizytę w centrum miasteczka, bardzo przyjemnym zresztą.

Odrestaurowane mury obronne Dobczyc
Odrestaurowane mury obronne Dobczyc

Pasmo Glichowca

Pasmo Glichowca to niewysokie pasmo ciągnące się równoleżnikowo na południe od Dobczyc. Geograficznie jest to teren Pogórza Wiśnickiego. Pasmo składa się z trzech niewysokich szczytów - idąc od zachodu są to Trupielec (475m), Ostrysz (507m) i Glichowiec (523m). Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami przechodzi w pobliżu środkowego z nich, nadłożyłem kilkadziesiąt metrów by udokumentować fakt zdobycia tego szczytu.

Ostrysz (507m) w Paśmie Glichowca
Ostrysz (507m) w Paśmie Glichowca

Ostrysz był najwyższym punktem pierwszego odcinka żółtego szlaku. W sumie tego dnia pokonałem 993m sumy podejść. Całkiem nieźle jak na trasę, która nie wiedzie górami tylko pogórzami (Wielickim i Wiśnickim). Góry będą następnego dnia. Gwoli geograficznej ścisłości, moja miejscówka - "Zasankowe Wzgórze" w Zasaniu jest położona już w Beskidzie Makowskim.

Widok na zachód z okolic przełęczy Zasańskiej. Po lewej Uklejna
Widok na zachód z okolic przełęczy Zasańskiej. Po lewej Uklejna

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami, dzień 1. Podsumowanie.

Data przejścia: 04.09.2023

Czas, wliczając postoje: 9h

Poprzedni odcinek: N/D

Dystans: 32,2km 

Suma podejść: 993m 

Najwyższy punkt: Ostrysz, 507m n.p.m.

Ciekawe miejsca: Wieliczka, Krzesło Kantora w Hucisku, Dobczyce (zapora, Stare Miasto, zamek, skansen).

Regiony geograficzne: Pogórze Wielickie i Wiśnickie (nocleg geograficznie już w Beskidzie Makowskim)

Nocleg: "Zasankowe Wzgórze", Zasań

Następny odcinek: Zasań - Jordanów

Widok na wschód z okolic przełęczy Zasańskiej. Po lewej Ciecień
Widok na wschód z okolic przełęczy Zasańskiej. Po lewej Ciecień
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: