September 20, 2023 / Myślenice County

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 2: Zasań - Jordanów. Zębolowa zdobyta i widok z Kiecki.

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 2: Zasań - Jordanów. Zębolowa zdobyta i widok z Kiecki.

Drugiego dnia żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami prowadził mnie przez Beskid Makowski i Beskid Wyspowy na Pogórze Orawsko - Jordanowskie. 35km według mapy, ale dodałem sobie parę kilometrów by wejść na Kieckę oraz wieżę widokową na Hajdówce. Łącznie zafundowałem sobie beskidzki maraton.

Wschód słońca. W roli głównej Grodzisko (Beskid Wyspowy)
Wschód słońca. W roli głównej Grodzisko (Beskid Wyspowy)

Plan

Nocowałem w "Zasankowym Wzgórzu", bezpośrednio na żółtym szlaku. Początek szlaku to przejście przez Beskid Makowski (Kamiennik, Łysina, Patryja). W połowie dnia lody w Lubniu. Następnie Zębolowa, Kiecka (Beskid Wyspowy) i zejście do Jordanowa. Wieczorem poszedłem jeszcze na nową wieżę widokową na Hajdówce.

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 2: Zasań - Jordanów (35,1km, 1415m podejść)
Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami. Dzień 2: Zasań - Jordanów (35,1km, 1415m podejść)

Kamiennik i Polana Sucha

Dzień zaczął się wschodem słońca nad Grodziskiem. A skończył zachodem na Hajdówce. Pomimo dużej odległości, wędrówka była bardzo przyjemna.

Na rozgrzewkę wejście na Kamiennik Południowy (827m). Wraz z K. Północnym, tworzy on boczny grzbiet pasma Lubomira i Łysiny, oddzielony od niego Przełęczą Suchą (724m n.p.m.).  Na szczycie - nie pierwszy raz w tej okolicy - możemy zaobserwować "wojnę znakarzy" pomiędzy fanami Beskidu Wyspowego i Myślenickiego. Ale geograficznie jesteśmy w Beskidzie Makowskim.

Kamiennik w Beskidzie Wyspowym? Myślenickim? Makowskim!
Kamiennik w Beskidzie Wyspowym? Myślenickim? Makowskim!

Z Kamiennika schodzę na Polanę Suchą. To historyczne miejsce. Latem 1944r obozowało tam 400 partyzantów ze zgrupowania AK "Murawa", pod dowództwem podporucznika Wincentego Horodyńskiego ps. "Kościesza". Partyzanci stworzyli między Myślenicami, Dobczycami i Kasiną Wielką kawałek wolnej Polski tzw. Rzeczpospolitą Raciechowicką. Obszar na południe od Dobczyc był przez kilka tygodni wolny od Niemców. W okolicy znajduje się kilka pomników upamiętniających partyzantów, miejsca bitew oraz pacyfikacje wsi Lipnik i Wiśniowa. Pomnik na Polanie Suchej przedstawia dziesięć kamieni połączonych łańcuchami - symbol 10 oddziałów operujących na Łysinie.

Pomnik Partyzantów AK ”Murawa” na Polanie Suchej pod Łysiną
Pomnik Partyzantów AK "Murawa" na Polanie Suchej pod Łysiną

Przez Patryję do Lubnia

Z Polany Suchej wchodzę na Łysinę. Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami osiąga tam swoją kulminację (894m, na odejściu szlaku spod Trzech Kopców). Cały więc szlak nie przekracza 900m n.p.m.. Mimo tego, uważam, że warto go przejść.

Widok na zasnutą mgłą dolinę Raby. Za nią ramię Kotonia, a za nim Koskowa Góra i jej ramię odchodzące na południe (Groń - Stołowa Góra).
Widok na zasnutą mgłą dolinę Raby. Za nią ramię Kotonia, a za nim Koskowa Góra i jej ramię odchodzące na południe (Groń - Stołowa Góra).

Z Łysiny od pasma Lubomira oddziela się długie ramię schodzące przez Patryję (763m n.p.m.) i Kamionkę (620m) do Lubnia w dolinie Raby. To bardzo przyjemne zejście. Doceniam cień lasu w upalny dzień. Las nie oznacza braku widoków - od czasu do czasu możemy spojrzeć na zachód lub południe.

Tatry wyłaniające się zza ramienia Lubonia Małego.
Tatry wyłaniające się zza ramienia Lubonia Małego.

Całe zejście to dalej Beskid Makowski. Na Patryi jest tabliczka akcji "102 Wyspy - Odkryj Beskid Wyspowy". Na Kamionce z kolei tabliczka jest neutralna.

Autor na Kamionce - Beskid Makowski
Autor na Kamionce - Beskid Makowski

Nad Lubniem wychodzę z lasu. Teraz czeka mnie kilka kilometrów w słońcu. Potem znowu wejdę w las by przejść długim grzbietem Zębolowej - to już będzie Beskid Wyspowy. Granicą jest Raba w Lubniu. Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami przekracza tę rzekę dwukrotnie. Pierwszy raz w Dobczycach, gdzie przeszedłem z Pogórza Wielickiego na Wiśnickie.

Zejście do Lubnia. Po prawej Szczebel, w dali po lewej - Gorce.
Zejście do Lubnia. Po prawej Szczebel, w dali po lewej - Gorce.

Zębolowa

Gdy dowiedziałem się na kursie przewodników o istnieniu góry o nazwie Zębolowa, wiedziałem, że muszę kiedyś na nią wejść. Ciągle jednak brakowało okazji. Dopiero żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami taką możliwość sprezentował. Beskid Wyspowy to moje ulubione pasmo pod kątem toponimów. Gdzie indziej można zdobyć Worecznik, Łyżkę, Pępówkę, Zęzów czy Ogorzałą?

Kościół w Lubniu
Kościół w Lubniu

Lubień jest ciekawie położony. Wokół wsi wyrastają 3 "masywy" górskie - Szczebel i Zębolowa w Beskidzie Wyspowym, oraz wspomniany grzbiet Łysina - Patryja - Kamionka w Beskidzie Makowskim. A za Krzeczowem i Tenczynem jest jeszcze Luboń Wielki i Mały. Jest to też miejsce, gdzie "zakopianka", czyli droga S7, gwałtownie opuszcza dolinę Raby i skręca na zachód by przebić się pomiędzy Zębolową, Szczeblem i Luboniem. Popatrzmy na mapę 3D (wg mapy.cz):

Położenie Lubnia (ikonka wsi). Widać dolinę Lubieńki i Krzeczówki, którą poprowadzono ”zakopiankę”. Pod zachodnim końcem Lubonia przechodzi tunel.
Położenie Lubnia (ikonka wsi). Widać dolinę Lubieńki i Krzeczówki, którą poprowadzono "zakopiankę". Pod zachodnim końcem Lubonia przechodzi tunel.

Taki układ gór daje ciekawe widoki z podejścia na Zębolową. Na przykład tuż nad Lubniem, patrząc na wschód, widzę jak dolina Raby wcina się pomiędzy Szczebel i Lubogoszcz. A w jej osi widać dalej położone szczyty Beskidu Wyspowego, z Jasieniem i Kutrzycą.

Szczebel (po prawej) i Lubogoszcz (po lewej) widziane z podejścia na Zębolową z Lubnia.
Szczebel (po prawej) i Lubogoszcz (po lewej) widziane z podejścia na Zębolową z Lubnia.

Zębolowa ma kilka pisowni - Zębolowa, Zembolowa (tak wymawiają lokalsi) a nawet Cymbałowa. Może też być nazwana Klimasem albo Golcem (to nazwy szczytów w tym "masywie", w zależności od punktu patrzenia przyjmowane za nazwę całości). W poście stosuję zapis z "ę" - tak jak na tabliczce szczytowej. Szczyt jest na liście "102 Wyspy" - tym razem jak najbardziej słusznie, należy do Beskidu Wyspowego.

Zębolowa, 859m n.p.m.
Zębolowa, 859m n.p.m.

Kiecka

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidy z Zębolowej idzie do Jordanowa. Ale robi to trochę okrężną drogą. Przechodzi najpierw nad a potem potem pod "zakopianką" (droga S7). Taki przebieg pozwala na odwiedzenie Kiecki. Jest to góra u podnóża grzbietu Lubonia, dobrze widoczna z "zakopianki". Znajduje się na niej krzyż - taki jak na Giewoncie. Nieprzypadkowo - Kiecka znajduje się dokładnie w połowie drogi między Wawelem a Giewontem. Na pomysł budowy krzyża wpadł ks. Antoni Płaczek, emerytowany proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzeczowie. Postawiono go w roku 2020.

Krzyż na górze Kiecka w Krzeczowie
Krzyż na górze Kiecka w Krzeczowie

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami prowadzi u podnóża wzniesienia. Ja oczywiście wchodzę na szczyt. Kiecka jest niewysoka, ale dość strategicznie położona i warto popatrzeć na rozległą panoramę.

Widok z Kiecki w kierunku zachodnim. Na najdalszym planie dominuje Babia Góra.
Widok z Kiecki w kierunku zachodnim. Na najdalszym planie dominuje Babia Góra.

Popatrzmy przykładowo na południowy zachód. Na horyzoncie dominuje Babia Góra. Przed nią i trochę na prawo widzimy pasmo Polic (od prawego skraju zdjęcia idąc w lewo: Polica, Okrąglica, Czyrniec). Wszystkie te szczyty to oczywiście Beskid Żywiecki. Na lewo od Królowej i również plan bliżej - Kiełek. Ta góra jest różnie klasyfikowana, ale według podziału fizyczno-geograficznego jest najwyższym szczytem Pogórza Orawsko-Jordanowskiego (960m). 

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami przechodzi pod ”zakopianką” w Krzeczowie
Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami przechodzi pod "zakopianką" w Krzeczowie

Jordanów

Po napatrzeniu się na beskidzkie panoramy z Kiecki, zostało już tylko dotarcie do Jordanowa na nocleg. To fragment szlaku, który przez Krzeczów i Naprawę wykorzystuje drogi publiczne - czyli asfalt. Ale dla urozmaicenia wchodzi też na pola i w zagajniki. A przed samym Jordanowem oferuje taką atrakcję:

Potok Malejówka pod Jordanowem
Potok Malejówka pod Jordanowem

Miałem 3 opcje:

a) sprawdzić czy nowe buty są wodoodporne jeśli woda jest po kostki

b) przejść boso

c) pomysłowy Dobromir

Wybrałem opcję trzecią - trochę strategicznie umieszczonych kamieni i kijki pozwoliły przejść po wodze z minimalnym zanurzeniem butów.

W Jordanowie skończyłem odcinek szlaku. Ale nie byłbym sobą, gdybym przy tak dobrej pogodzie nie poszedł na nową wieżę na Hajdówce. To zaledwie 1,5km od jordanowskiego Rynku, czyli dodaję sobie 3km do dnia, w którym według mapy przeszedłem już 35km...

Wieża jest nowa, widać ją z Rynku, ale brakuje oznaczeń jak na nią trafić. Kierujemy się na południe, wychodzimy z Rynku wąską uliczką po lewej stronie szkoły z muralem przedstawiającym bitwę pod Jordanowem we wrześniu 1939r. W bitwie dowodził (wtedy) pułkownik Stanisław Maczek (w dalszych latach wojny - generał). Gdy otwierano tunel pod "zakopianką", była propozycja by nazwać tunel imieniem generała. Ale niestety zwyciężyła opcja patronów "bardziej" zasłużonych dla regionu...

Pułkownik Maczek i bitwa pod Jordanowem - mural na szkole przy rynku
Pułkownik Maczek i bitwa pod Jordanowem - mural na szkole przy rynku

Po minięciu szkoły wystarczy iść "na widoczność". Ścieżka schodzi do potoku Malejówka (tym razem jest mostek!), a potem wspina się na Hajdówkę. Wieża stoi w miejscu takim, że w zasadzie u jej podstawy widać to co na platformie ;-) Ale oczywiście wchodzę na górę.

Wieża widokowa na Hajdówce pod Jordanowem
Wieża widokowa na Hajdówce pod Jordanowem

Co widać? Beskid Żywiecki z Babią Górą i Policą; Beskid Makowski z pasmem Koskowej Góry; w oddali Beskid Mały; pojedyncze szczyty Beskidu Wyspowego; łańcuch Gorców z Turbaczem oraz Tatry. Przypatrzcie się opisowi panoramy w kierunku zachodnim. Druga góra od prawej ma ciekawą nazwę, prawda? ;-) Ale to nie to o czym myślicie ;-). Termin ten pochodzi ze słownictwa pasterskiego i oznacza zagrodę dla owiec!

Widok z Hajdówki na zachód
Widok z Hajdówki na zachód

Żółty szlak Wieliczka - pod Beskidami, dzień 2. Podsumowanie.

Data przejścia: 05.09.2023

Czas, wliczając postoje: 11h

Poprzedni odcinek: Wieliczka - Zasań

Dystans: 35,1km 

Suma podejść: 1415m 

Najwyższy punkt: Łysina - Trzy Kopce, 894m n.p.m.

Ciekawe miejsca: Polana Sucha pod Łysiną, Lubień, Kiecka, wieża na Hajdówce (1,5km od szlaku)

Regiony geograficzne: Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Pogórze Orawsko-Jordanowskie

Nocleg: "Galeria Jordanowska", Jordanów

Następny odcinek: Jordanów - pod Beskidami (po zakończeniu żółtego szlaku dalej przez Policę do Zawoi)

Widok z Hajdówki na Jordanów. Po prawej stronie - góra Przykieć (Przykrzec).
Widok z Hajdówki na Jordanów. Po prawej stronie - góra Przykieć (Przykrzec).
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: