June 24, 2022 / Bielsko County

3 schroniska na 15km. Kozia Góra - Szyndzielnia - Klimczok. Zjazd II Kursu Przewodników Beskidzkich.

3 schroniska na 15km. Kozia Góra - Szyndzielnia - Klimczok. Zjazd II Kursu Przewodników Beskidzkich.

3 schroniska na 15km to Beskidzie Śląskim norma. Czy to dobrze, czy źle - każdy będzie miał swoje zdanie. Eksplorując Beskid Śląski na II zjeździe Kursie Przewodników Beskidzkich, poznaliśmy też ten jego aspekt.

Pierwszy widok - Babia Góra (szlak z Bystrej na Kozią Górę)
Pierwszy widok - Babia Góra (szlak z Bystrej na Kozią Górę)

Plan

Zaczynamy w Bystrej Śląskiej pod Zajazdem pod Źródłem. Trasa ma 3 schroniska na 15km: Kozia Góra, Szyndzielnia oraz Klimczok.

Kozia Góra

Od drugiego zjazdu każdy kursant ma do poprowadzenia kawałek trasy. Mój występ będzie dopiero 3-go dnia, więc mogę posłuchać jak robią to inni. Jest długi weekend, trasa popularna, więc poprowadzenie 30-osobowej grupy proste nie jest.

Równia pod Kozią
Równia pod Kozią

Po pierwszym leśnym fragmencie wychodzimy na Kozią Górę. Po prawej otwiera się widok na północ. Widzimy Bielsko i Białą. W oddali na horyzoncie widać garb wzgórza św. Doroty w Będzinie.

Widok z Koziej Góry
Widok z Koziej Góry

Tu nasz kolega-przewodnik wspomina, że miejscu obecnego zielonego szlaku Olszówka - Kozia Góra znajdował się tor saneczkowy (rok budowy 1896-99). W latach 50-tych XX wieku był on najdłuższy w Europie (2200m). Zbocze Koziej Góry opadające do Bielska to Cygański Las. Nazwa nie ma nic wspólnego z Cyganami - jest spolszczeniem niemieckiej nazwy Ziegenwald co znaczy... Kozi Las. Do cygańskiego lasu już w 1895r. dojeżdżał tramwaj elektryczny. W granicach dzisiejszej Polski był to drugi tramwaj (po Wrocławiu, 1893) a na Górnym Śląsku - pierwszy.

Schronisko turystyczne ”Stefanka” na Koziej Górze.
Schronisko turystyczne "Stefanka" na Koziej Górze.

Historia schroniska sięga końca XIXw. (budynek), Jako schronisko funkcjonowało od 1912r. Nazwa "Stefanka" wzięła się od stojącej w pobliżu altany z tablicą poświęconą burmistrzowi Bielska i prezesowi Beskidenverein - Karlowi Steffanowi. Obecnie schronisko prowadzone jest przez prywatnych właścicieli. 

Szyndzielnia

Na Szyndzielnię idziemy przez Kołowrót. Szlak przez las, pierwszy widok dopiero pod schroniskiem. Widać nachodzące na siebie pasma Beskidu Żywieckiego z Babią Górą, w dole jez. Żywieckie a po lewej Beskid Mały, z Czuplem i Magurką Wilkowicką w pierwszym planie.

Widok spod schroniska na Szyndzielni w kierunku wschodnim.
Widok spod schroniska na Szyndzielni w kierunku wschodnim.

Nazwa "Szyndzielnia" pochodzi od... ksywki schroniska - chyba jedyny taki przypadek w Polsce. Góra dawniej nazywała się "Gaciok" a po niemiecku "Kamitzerplatte". Gdy zbudowano schronisko (1897r - jest to pierwsze schronisko w polskich Beskidach) z charakterystyczną wieżą krytą gontem, przyjęła się nazwa "Szyndzielnia". Gont po niemiecku to Schindel.

Schronisko na Szyndzielni
Schronisko na Szyndzielni

Jestem kolekcjonerem ciekawostek, a Szyndzielnia to najdalej wysunięty na północ karpacki tysięcznik (1030m n.p.m.). Zapisuję sobie w pamięci.

Szyndzielnia, 1030m (zdjęcie pod schroniskiem - wys. 1001m n.p.m.). W tle - Królowa Beskidów.
Szyndzielnia, 1030m (zdjęcie pod schroniskiem - wys. 1001m n.p.m.). W tle - Królowa Beskidów.

Miały być 3 schroniska na 15km - no to przed nami krótki spacer na Klimczok.

Klimczok

Szyndzielnia ma nazwę od zbudowanego na niej schroniska. Nazwa Klimczok jest jeszcze ciekawsza. Góra nazywała się Goryczna Skałka (lub po prostu Skałka). W jej zachodnich zboczach są podłużne szczeliny. W tych rozpadlinach podobno ukrywał skarby zbójnik Klimczok (postać historyczna - zbójował w XVIIw na terenie Żywiecczyzny i Beskidu Śląskiego). Klimczok pochodził z bogatego rodu (albo wychowywał się na Zamku Sułkowskich w Bielsku), a zbójowaniem zajął się gdy odmówiono mu ręki jego ukochanej, Klementyny Sułkowskiej. W swojej zbójnickiej karierze kierował się zemstą - rabował bogatych i łupy rozdawał biednym. Jak wiele zbójników skończył powieszony za żebro.

Widok z Klimczoka, w dole po lewej schronisko
Widok z Klimczoka, w dole po lewej schronisko

Przez Klimczok biegnie historyczna granica Ślōnska i Małopolski. Przypomina o tym słupek graniczny Księstwa Cieszyńskiego. Granica biegła głównym grzbietem Baraniej Góry, przez Malinowską Skałę i Przełęcz Salmopolską. Dziś granicy nie widać - ale słychać. Wystarczy posłuchać jak mówią mieszkańcy Twardorzeczki czy Radziechowów (Kotlina Żywiecka) a jak godajom we Wiśle. Więcej o tej granicy w poście z mojego treningu przed tym zjazdem.

Słupek Graniczny Księstwa Cieszyńskiego
Słupek Graniczny Księstwa Cieszyńskiego

Klimczok to kultowa góra. Na szczycie znajduje się skalny ogródek - są tam skały z wielu gór na całym świecie (więcej tu)). Jest plansza z ludowymi mądrościami ("jeśli nie byłeś na Klimczoku, hemoroidy będziesz mieć co roku"). Zbójecka historia i góra graniczna dodają "kultowości". W styczniu 2022 postanowiono na szczycie drewniany tron - to pamiątka po rywalizacji o tytuł "Króla Klimczoka". Rywalizacja polegała na wejściu na Klimczok jak najwięcej razy w ciągu miesiąca. W lipcu odbędzie się edycja letnia.

Na Klimczoku
Na Klimczoku

Klimczok to także wspaniałe widoki. Zwłaszcza na południowy-wschód. Widzimy Babią Górę i Pilsko, a między nimi Tatry. W czasie naszego kursu rozpętała się burza i uciekaliśmy w strugach deszczu i gradu do pobliskiego schroniska (które wbrew nazwie nie jest na Klimczoku, tylko na Magurze). Co widać, zobaczycie w tym poście.

Ewakuacja kursantów do schroniska
Ewakuacja kursantów do schroniska

Schronisko pod Klimczokiem ma ksywkę "Klementynówka". Klimczokowa legenda chce, aby ta nazwa pochodziła od ukochanej zbója Klimczoka. Prawda jest jednak bardziej prozaiczna - pierwsza drewniana chata (domek myśliwski) została nazwana "Klementinenhütte" na cześć właścicielki dóbr łodygowickich Klementyny von Primavesi.

A po burzy... widok na Skrzyczne
A po burzy... widok na Skrzyczne

Chciałbym napisać "3 schroniska na 15km - takie rzeczy tylko w Beskidzie Śląskim". Ale w sąsiednim Żywieckim też takie zagęszczenie można spotkać (np. Hala Boracza - Lipowska - Rysianka).

snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: