Mieszkańcy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mają pociąg w góry. A nawet dwa. Możemy koleją pojechać w dolinę górnej Wisły (Ustroń, Wisła) oraz w dolinę Soły (Żywiec, Węgierska Górka, Milówka, Zwardoń). Z prawie każdej stacji prowadzą szlaki turystyczne w Beskid Śląski, Mały i Żywiecki. Na pierwszy dzień wiosny 2025 wybraliśmy przejście w poprzek Beskidu Śląskiego - z Węgierskiej Górki do Wisły Głębce.
Plan
Jedziemy pociągiem Kolei Śląskich 'Rachowiec', 7:46 z Katowic (wg rozkładu na dzień 22.03.2025). Do Węgierskiej Górki dojechaliśmy o 9:55. Przechodzimy w poprzek Beskidu Śląskiego, przecinając pasmo Baraniej Góry. Do Wisły Głębce docieramy przed 18:00 i wracamy pociągiem o 17:56 (KŚ 'Czantoria').
S1
Co prawda, przejdziemy w poprzek Beskidu Śląskiego, ale stacja kolejowa Węgierska Górka położona jest w Beskidzie Żywieckim. Dopiero po przekroczeniu rzeki Soły, wchodzimy w Beskid Śląski.
Odcinek w Beskidzie Żywieckim to niewiele ponad kilometr. Wchodzimy w Beskid Śląski i rozpoczynamy wspinaczkę. Idziemy czerwonym szlakiem - fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak początkowo wiedzie lasem, bez widoków. Ale w miejscu, gdzie wycięto drzewa w związku z budową, warto się zatrzymać. Patrzymy na wiadukt drogi ekspresowej S1. W tle widzimy Zabawę (bliżej) oraz Muńcuł (na dalszym planie, po prawej). S1 pomiędzy Przybędzą a Milówką będzie prowadzić sekwencją wiaduktów i tuneli. Gdy tylko zostanie oddana (podobno koniec 2025r), będę jednym z pierwszym kierowców na tej widokowej trasie.
Hala Radziechowska
Hala Radziechowska to rozległa, największa w Beskidzie Śląskim, dawna hala wypasowa. Położona jest między szczytami Cebula i Magurka Radziechowska, na wysokości ok. 1000m n.p.m. Hala oferuje piękne widoki i w ciepły marcowy dzień jest idealnym miejscem do poleniuchowania na trawie. Z jednej strony zalega jeszcze śnieg...
... ale nasłoneczniona, południowa strona to już ciepła trawa, o tej porze roku jeszcze żółtawa. Mamy przed sobą na pasmo graniczne tzw. 'Worka Raczańskiego' (południowa część Beskidu Żywieckiego), od Wielkiej Rycerzowej po Wielką Raczę. Za nim pięknie widać Małą Fatrę, z Wielkim Rozsutcem oraz Wielkim i Małym Krywaniem.
Możemy też popatrzeć na wschód, gdzie dominuje majestatyczna Babia Góra, okryta białym welonem śniegu.
Z Hali Radziechowskiej szlak czerwony prowadzi nas na najwyższy punkt dzisiejszej wycieczki - Magurkę Wiślańską (1140m n.p.m.). Tam zostawiamy Główny Szlak Beskidzki i skręcamy w prawo, na szlak zielony. To fragment ciekawego szlaku średniodystansowego (80km) Straconka - Smerekowiec.
Cienków
Jesteśmy teraz na długim grzbiecie Baraniej Góry. Idziemy na północ, w stronę Malinowskiej Skały. Nie dojdziemy jednak do niej - pomiędzy szczytami Gawlasi i Zielony Kopiec skręcimy w lewo, na szlak żółty. To piękny i łatwy szlak, prowadzący grzbietem Cienkowa schodzącym do Wisły Czarne.
Mijamy jedną z licznych w rejonie Baraniej Góry tablic upamiętniających ugrupowanie Narodowych Sił Zbrojnych dowodzone przez kpt. Henryka Flamego "Bartka". To 'żołnierze wyklęci', którzy w latach 1945-47 walczyli o niepodległą Polskę.
Mocno polecam żółty szlak na Cienkowie. Łatwy i przyjemny. Schodząc do Wisły, po lewej stronie mamy dolinę Białej Wisełki. Przed nami widać ciągle jeszcze zamarznięty zbiornik Czerniański a ponad nim 'Zameczek Prezydenta' na Zadnim Groniu.
Niedaleko tego miejsca zatrzymujemy się na mały posiłek w 'Ranczo Cienków'. Wiślańskie piwo smakuje wybornie. Doceniam tę małą przyjemność - zwykle jeździmy samochodem i to ja jestem kierowcą. Natomiast wycieczka 'w poprzek Beskidu Śląskiego' to pociąg w góry.
Głębce
Pora ruszać dalej, chcemy zdążyć na pociąg. Szlak prowadzi nas powyżej skoczni narciarskiej 'Wisła Malinka'. Schodzimy do drogi prowadzącej do Wisły Czarne. Tam szlak żółty ma swój koniec, a my szlakiem czarnym przechodzimy obok niedawno otwartego skansenu 'Habsburska Osada Gospodarcza'.
Jeszcze tylko krótkie podejście przez zbocze góry Kozińce i schodzimy do Wisły Głębce. Pomimo przerw na kontemplację widoków, dotarliśmy na metę jeden pociąg wcześniej niż planowałem.
W poprzek Beskidu Śląskiego. Podsumowanie
Data przejścia | 22.02.2025 |
---|---|
Dystans | 25,2m |
Suma podejść | 1158m |
Czas przejścia | 7:45h (wliczając postoje) |
Punkty GOT | 34 (trasa średnio wymagająca) |
Najwyższy punkt | Magurka Wiślańska (1140m n.p.m.) |
Ciekawe miejsca | Węgierska Górka (komunikacja publiczna); Hala Radziechowska (rozległy punkt widokowy); Cienków (dwa prywatne punkty gastronimiczne, widok na skocznię Malinka oraz zbiornik Czerniański); Wisła Głębce (komunikacja publiczna) |
Region geograficzny | Beskid Śląski |