"Pociąg w góry" to autorska seria wyjazdów w Beskid Śląski, Mały i Żywiecki z wykorzystaniem połączeń Kolei Śląskich. Wyjazd w kwietniu 2024 zatytułowałem "Czantoria Wielka i Niespodzianka". Co było niespodzianką? Zapraszam do lektury!
Plan
Wycieczkę "Czantoria Wielka i Niespodzianka" zaczęliśmy w Katowicach, w pociągu KŚ "Czarna Wisełka" o 8:09 (wg. rozkładu wiosna '24). Naszą stacją docelową był Ustroń Polana. Weszliśmy na Czantorię Wielką, a następnie przez Czantorię Małą i Tuł wędrowaliśmy do stacji kolejowej Goleszów, skąd pociągiem wróciliśmy do domów.
Czantoria Wielka
Trasa sama w sobie jest łatwa. A można ją jeszcze bardziej ułatwić wjeżdżając kolejką krzesełkową z Ustronia Polany na 2/3 stoku Czantorii. Kolejka oszczędza tylko 2km dystansu ale aż 462m przewyższenia. Od górnej stacji kolejki do końca mamy więc spacer. Polecam wycieczkę "Czantoria Wielka i Niespodzianka" zarówno początkującym jak i "zmęczonym życiem" turystom.
W ramach przygotowań do planowanego przejścia Głównym Szlakiem Beskidzkim, na wycieczkę spakowałem się do dużego plecaka. Było w nim trochę miejsca, co wykorzystali uczestnicy wycieczki. Dostałem do niesienia dwie bluzy, zimową kurtkę i mały plecak. Do chodzenia jestem przyzwyczajony, ale do noszenia +10kg niekoniecznie. Był więc to dobry trening.
Na szczycie Czantorii Wielkiej, po czeskiej stronie granicy znajduje się wieża widokowa. Wejście płatne - 10zł (można płacić CZK i PLN).
Czantoria Mała
Czantoria Wielka z racji kolejki linowej jest popularnym celem sobotnich wycieczek. Natomiast niewielu turystów wybiera dalszą wędrówkę w kierunku Czantorii Małej. A prawie nikt nie idzie zielonym szlakiem przez Tuł do Goleszowa.
Zamiast zatrzymywać się w punktach gastronomicznych na szczycie Czantorii Wielkiej, wystarczy kilkaset metrów dalej (szlak zielony w kierunku Goleszowa) by w spokoju posilić się w Kolibie. Po drodze jest jeszcze czeska Chata Čantoryje. Postój na posiłek zaplanowałem wcześniej niż zwykle (przeszliśmy zaledwie 1/4 trasy). Nie wynikało to ze zmęczenia podejściem na Czantorię ;-) Dalej po prostu nic nie ma. Na mapie znajdziecie co prawda dawne "Schronisko pod Tułem", ale jest nieczynne.
Na Czantorii Małej można skrócić wędrówkę, schodząc żółtym szlakiem do centrum Ustronia. Z takiej możliwości skorzystała młodzieżowa część naszej grupy. Reszta natomiast dziarsko ruszyła zielonym szlakiem w stronę Goleszowa. Celem był pociąg Kolei Śląskich o 16:45 (wg rozkładu wiosna '24).
Tuł i Zagoj
Tuł to niewysoka (621m n.p.m.) góra na północnym skraju Beskidu Śląskiego. Jest beskidzką osobliwością geologiczną - zamiast z piaskowców jak prawie całe Beskidy, Tuł zbudowany jest z wapieni. Zielony szlak do Goleszowa prowadzi jej wschodnim skrajem. Góra jest może nieduża, ale pięknie prezentuje się z polan pod Czantorią Małą.
Mniej więcej w tym miejscu moja grupa rozwiązała zagadkę kryjącą się za tytułem wycieczki "Czantoria Wielka i Niespodzianka". Niespodzianką był... sam szlak. Niezwykle przyjemny - trochę w lesie, trochę przez pola. Bardzo łatwy, spacerowy wręcz. A przy tym widokowy i urokliwy.
Idąc na północ, po lewej stronie mieliśmy widoki na czeski Beskid Śląsko-Morawski. Na północnym-zachodzie rysowały się Sudety. Może nie są to jakieś bardzo spektakularne widoki, ale ten szlak jest bardzo przyjemny i relaksujący. Na dodatek, poza paroma zagubionymi uczestnikami biegu na orientację, nie spotkaliśmy żadnych innych turystów.
Miejsca widokowe były przerywane fragmentami lasu. We właściwych proporcjach. Odkryte fragmenty nie nużą, a niewielkie wzniesienia nie męczą. Góry Tuł i Zagoj oraz Jasieniowa, między którymi prowadzi zielony szlak, są poprzecinane jarami. Przechodzimy obok rezerwatu przyrody "Zadni Gaj", chroniącego stanowiska cisa i pozostałości naturalnej puszczy karpackiej.
Na koniec ciekawostka - pomiędzy górami Zagoj (ta z rezerwatem) a Jasieniową (Goleszowska Górka) przebiega granica między Beskidem Śląskim a Pogórzem Śląskim.
Wszyscy byliśmy zgodni, że ten szlak to "odkrycie sezonu". Cieszę się, że "Czantoria Wielka i Niespodzianka" tak pozytywnie zaskoczyła grupę (i mnie - zielonym szlakiem do Goleszowa szedłem po raz pierwszy!). Takiej opinii nie zmienił nawet kamieniołom (czynny!) w Lesznej Górnej.
Czantoria Wielka i Niespodzianka. Podsumowanie
Data przejścia: 06.04.2024
Dystans: 15,5km
Suma podejść: 821m (jeśli na Czantorię wchodzimy a nie wjeżdżamy)
Czas przejścia: ok. 7h (wliczając postój na posiłek w Kolibie pod Czantorią)
Punkty GOT: 23 - szlak łatwy
Najwyższy punkt: 995m n.p.m. (Czantoria Wielka)
Ciekawe miejsca: Ustroń Polana (stacja kolejowa, dolna stacja kolejki linowej na Czantorię); Czantoria Wielka (wieża widokowa (czeska, płatna 10zł), gastronomia); Tuł i Zagoj (punkty widokowe, rezerwat przyrody), Leszna Górna (czynny kamieniołom), Goleszów (stacja kolejowa, sklepy)
Regiony geograficzne: Beskid Śląski, Pogórze Śląskie