April 11, 2024 / Cieszyn County

Czantoria Wielka i Niespodzianka. Pociąg w góry: Ustroń Polana - Czantoria - Tuł - Goleszów.

Czantoria Wielka i Niespodzianka. Pociąg w góry: Ustroń Polana - Czantoria - Tuł - Goleszów.

"Pociąg w góry" to autorska seria wyjazdów w Beskid Śląski, Mały i Żywiecki z wykorzystaniem połączeń Kolei Śląskich. Wyjazd w kwietniu 2024 zatytułowałem "Czantoria Wielka i Niespodzianka". Co było niespodzianką? Zapraszam do lektury!

Rycerz na Czantorii Wielkiej
Rycerz na Czantorii Wielkiej

Plan

Wycieczkę "Czantoria Wielka i Niespodzianka" zaczęliśmy w Katowicach, w pociągu KŚ "Czarna Wisełka" o 8:09 (wg. rozkładu wiosna '24). Naszą stacją docelową był Ustroń Polana. Weszliśmy na Czantorię Wielką, a następnie przez Czantorię Małą i Tuł wędrowaliśmy do stacji kolejowej Goleszów, skąd pociągiem wróciliśmy do domów.

Trasa wycieczki ”Czantoria Wielka i Niespodzianka” (15,5km, 821m podejść)
Trasa wycieczki "Czantoria Wielka i Niespodzianka" (15,5km, 821m podejść)

Czantoria Wielka

Trasa sama w sobie jest łatwa. A można ją jeszcze bardziej ułatwić wjeżdżając kolejką krzesełkową z Ustronia Polany na 2/3 stoku Czantorii. Kolejka oszczędza tylko 2km dystansu ale aż 462m przewyższenia. Od górnej stacji kolejki do końca mamy więc spacer. Polecam wycieczkę "Czantoria Wielka i Niespodzianka" zarówno początkującym jak i "zmęczonym życiem" turystom.

Podejście na Czantorię. Patrzymy na Równicę, a w tle po prawej widać pasmo Klimczok-Błatnia.
Podejście na Czantorię. Patrzymy na Równicę, a w tle po prawej widać pasmo Klimczok-Błatnia.

W ramach przygotowań do planowanego przejścia Głównym Szlakiem Beskidzkim, na wycieczkę spakowałem się do dużego plecaka. Było w nim trochę miejsca, co wykorzystali uczestnicy wycieczki. Dostałem do niesienia dwie bluzy, zimową kurtkę i mały plecak. Do chodzenia jestem przyzwyczajony, ale do noszenia +10kg niekoniecznie. Był więc to dobry trening.

Główny Szlak Beskidzki. Do mety jeszcze tylko 490km
Główny Szlak Beskidzki. Do mety jeszcze tylko 490km

Na szczycie Czantorii Wielkiej, po czeskiej stronie granicy znajduje się wieża widokowa. Wejście płatne - 10zł (można płacić CZK i PLN).

Wieża widokowa na Czantorii Wielkiej
Wieża widokowa na Czantorii Wielkiej

Czantoria Mała

Czantoria Wielka z racji kolejki linowej jest popularnym celem sobotnich wycieczek. Natomiast niewielu turystów wybiera dalszą wędrówkę w kierunku Czantorii Małej. A prawie nikt nie idzie zielonym szlakiem przez Tuł do Goleszowa.

Widok z Czantorii na Beskid Śląsko-Morawski (CZ). W centrum, na najdalszym planie najwyższy szczyt to Lysá hora (1324m n.p.m.)
Widok z Czantorii na Beskid Śląsko-Morawski (CZ). W centrum, na najdalszym planie najwyższy szczyt to Lysá hora (1324m n.p.m.)

Zamiast zatrzymywać się w punktach gastronomicznych na szczycie Czantorii Wielkiej, wystarczy kilkaset metrów dalej (szlak zielony w kierunku Goleszowa) by w spokoju posilić się w Kolibie. Po drodze jest jeszcze czeska Chata Čantoryje. Postój na posiłek zaplanowałem wcześniej niż zwykle (przeszliśmy zaledwie 1/4 trasy). Nie wynikało to ze zmęczenia podejściem na Czantorię ;-) Dalej po prostu nic nie ma. Na mapie znajdziecie co prawda dawne "Schronisko pod Tułem", ale jest nieczynne.

Koliba pod Czantorią Wielką
Koliba pod Czantorią Wielką

Na Czantorii Małej można skrócić wędrówkę, schodząc żółtym szlakiem do centrum Ustronia. Z takiej możliwości skorzystała młodzieżowa część naszej grupy. Reszta natomiast dziarsko ruszyła zielonym szlakiem w stronę Goleszowa. Celem był pociąg Kolei Śląskich o 16:45 (wg rozkładu wiosna '24).

Widok z Czantorii Małej. W dali po lewej jez. Goczałkowickie. Górka wystająca po prawej to Lipowski Groń, pod Równicą. W dole Ustroń
Widok z Czantorii Małej. W dali po lewej jez. Goczałkowickie. Górka wystająca po prawej to Lipowski Groń, pod Równicą. W dole Ustroń

Tuł i Zagoj

Tuł to niewysoka (621m n.p.m.) góra na północnym skraju Beskidu Śląskiego. Jest beskidzką osobliwością geologiczną - zamiast z piaskowców jak prawie całe Beskidy, Tuł zbudowany jest z wapieni.  Zielony szlak do Goleszowa prowadzi jej wschodnim skrajem. Góra jest może nieduża, ale pięknie prezentuje się z polan pod Czantorią Małą.

Polana Budzin. W tle Tuł
Polana Budzin. W tle Tuł

Mniej więcej w tym miejscu moja grupa rozwiązała zagadkę kryjącą się za tytułem wycieczki "Czantoria Wielka i Niespodzianka". Niespodzianką był... sam szlak. Niezwykle przyjemny - trochę w lesie, trochę przez pola. Bardzo łatwy, spacerowy wręcz. A przy tym widokowy i urokliwy.

Widok na Beskid Śląsko-Morawski, pasmo z Jaworowym i Ropiczką.
Widok na Beskid Śląsko-Morawski, pasmo z Jaworowym i Ropiczką.

Idąc na północ, po lewej stronie mieliśmy widoki na czeski Beskid Śląsko-Morawski. Na północnym-zachodzie rysowały się Sudety. Może nie są to jakieś bardzo spektakularne widoki, ale ten szlak jest bardzo przyjemny i relaksujący. Na dodatek, poza paroma zagubionymi uczestnikami biegu na orientację, nie spotkaliśmy żadnych innych turystów.

Rezerwat przyrody Zadni Gaj
Rezerwat przyrody Zadni Gaj

Miejsca widokowe były przerywane fragmentami lasu. We właściwych proporcjach. Odkryte fragmenty nie nużą, a niewielkie wzniesienia nie męczą. Góry Tuł i Zagoj oraz Jasieniowa, między którymi prowadzi zielony szlak, są poprzecinane jarami. Przechodzimy obok rezerwatu przyrody "Zadni Gaj", chroniącego stanowiska cisa i pozostałości naturalnej puszczy karpackiej.

Na koniec ciekawostka - pomiędzy górami Zagoj (ta z rezerwatem) a Jasieniową (Goleszowska Górka) przebiega granica między Beskidem Śląskim a Pogórzem Śląskim.

Szlak w pobliżu rezerwatu ”Zadni Gaj”
Szlak w pobliżu rezerwatu "Zadni Gaj"

Wszyscy byliśmy zgodni, że ten szlak to "odkrycie sezonu". Cieszę się, że "Czantoria Wielka i Niespodzianka" tak pozytywnie zaskoczyła grupę (i mnie - zielonym szlakiem do Goleszowa szedłem po raz pierwszy!). Takiej opinii nie zmienił nawet kamieniołom (czynny!) w Lesznej Górnej.

Kamieniołom Leszna Górna pod Zagojem
Kamieniołom Leszna Górna pod Zagojem

Czantoria Wielka i Niespodzianka. Podsumowanie

Data przejścia: 06.04.2024

Dystans: 15,5km 

Suma podejść: 821m (jeśli na Czantorię wchodzimy a nie wjeżdżamy)

Czas przejścia: ok. 7h (wliczając postój na posiłek w Kolibie pod Czantorią)

Punkty GOT: 23 - szlak łatwy

Najwyższy punkt: 995m n.p.m. (Czantoria Wielka)

Ciekawe miejsca:  Ustroń Polana (stacja kolejowa, dolna stacja kolejki linowej na Czantorię); Czantoria Wielka (wieża widokowa (czeska, płatna 10zł), gastronomia); Tuł i Zagoj (punkty widokowe, rezerwat przyrody), Leszna Górna (czynny kamieniołom), Goleszów (stacja kolejowa, sklepy)

Regiony geograficzne: Beskid Śląski, Pogórze Śląskie

Polsko-czeska ścieżka ”Przyroda nie zna granic”
Polsko-czeska ścieżka "Przyroda nie zna granic"
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: