01 January 2023 / Lesser Poland Voivodeship

Lekkość Bytu na Polanie Łapsowej. Wschód słońca na Polczakówce oraz torfowiska "na Czerwonem". 2023!

Lekkość Bytu na Polanie Łapsowej. Wschód słońca na Polczakówce oraz torfowiska "na Czerwonem". 2023!

Pierwszy dzień roku 2023 dla Klubu Włóczykijów to aż trzy krótkie wycieczki. Na początek wschód słońca na wieży widokowej na Polczakówce (Królewska Góra) nad Rabką-Zdrój. Danie główne to "lekkość bytu na Polanie Łapsowej" w Gorcach. A na deser krótki spacer przez torfowiska w rezerwacie "Bór na Czerwonem" w Nowym Targu.

Tatry Zachodnie o wschodzie słońca - zdjęcie z wieży na Polczakówce
Tatry Zachodnie o wschodzie słońca - zdjęcie z wieży na Polczakówce

Plan

Zamiast jednej - jak zwykle - trasy, za namową koleżanki z kursu przewodników beskidzkich zafundowaliśmy sobie trzy spacerki.

  1. Wschód słońca na wieży widokowej na Polczakówce (Królewskiej Górze) - mapa trasy (z Rabki-Zdrój, pensjonat Magnolia)

2.  Śniadanie na Łapsowej Polanie (podejście z parkingu na Marfianej Górze) - mapa trasy

  1. Spacer przez torfowisko "Bór na Czerwonem" (Nowy Targ) - mapa trasy

Wschód Słońca

Wieża na Polczakówce (znanej również jako Królewska Góra) nie jest dobrym miejscem na wschód słońca. Góra jest niewysoka (588m) a horyzont w newralgicznym kierunku jest zasłonięty przez pobliski Groń (619m). Ale dla mnie miała tą zaletę, że jest 2km od sympatycznego pensjonatu Magnolia, który wybraliśmy na zakończenie roku 2022. Jest 1 stycznia 2023, wstaję o 6:30 i przez błotnisty szlak (niebieski "Brzeźnica-Kacwin"), idę na wieżę. Co ciekawe, pomimo, że bez żadnych wątpliwości znajdujemy się w Gorcach, zaborczy Beskid Wyspowy zaanektował sobie tę górę na potrzeby odznaki "Odkrywamy Beskid Wyspowy - 102 Wyspy". No to może zacznę zbierać szczytowe selfie do tej odznaki?

Polczakówka (588m)
Polczakówka (588m)

Z Polczakówki widać gorczańskie pasmo od Kudłonia po Turbacz. To pasmo, do spółki z wspomnianym Groniem, ogranicza widok na wschód i południowy wschód. 

Widok z Polczakówki na Gorce
Widok z Polczakówki na Gorce

Zza tych gór wyjdzie słońce. Ale za nim to zrobi, zdąży oświetlić okolicę i nie będziemy mieć efektu czerwonej kuli wyłaniającej się spod gór.

Z drugiej strony mam otwarty i rozległy widok na zachód, gdzie króluje Babia Góra. Czyli wieża widokowa dobrze nadaje się do celebrowania zachodu słońca. Zwłaszcza, że jest blisko Rabki-Zdrój i łatwo z niej wrócić do miasta.

Widok z Polczakówki na Babią Górę i pasmo Polic
Widok z Polczakówki na Babią Górę i pasmo Polic

Lekkość bytu na Polanie Łapsowej

Po takim początku dnia będzie jeszcze lepiej. Jedziemy do Nowego Targu (dzielnica Kowaniec). Po drodze cudny widok na Tatry z "zakopianki" na Obidowej. Na zdjęciu poniżej, w centrum widzimy ostry, spiczasty Krivan. Na lewo od niego Świnica, dalej na lewo - Granaty. Na prawo od Krivania widzimy obniżenie - przełęcz Liliowe, która wyznacza granicę między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi.

Widok na Tatry z ”zakopianki” (stacja paliw Circle K na Obidowej)
Widok na Tatry z "zakopianki" (stacja paliw Circle K na Obidowej)

Podjeżdżamy dość wysoko, na parking na końcu osiedla Marfiana Góra (ok. 780m n.p.m.). Stąd wychodzimy niebieskim szlakiem do Koliby na Polanie Łapsowej (na wysokości ok. 900m). Pomimo 1 dnia roku, jest ciepło, w słońcu znacznie powyżej 10°. Na szlaku leży jednak sporo lodu.

Na Łapsową Polanę
Na Łapsową Polanę

Na Łapsowej Polanie znajduje się schronisko - "Koliba na Łapsowej Polanie".  Kiedyś pod egidą PTTK było filią schroniska na Turbaczu. Obecnie należy do gminy Nowy Targ i jest wydzierżawione prywatnym najemcom. Schronisko jest małe, za to bardzo klimatyczne.

Koliba na Łapsowej Polanie
Koliba na Łapsowej Polanie

Jest ciepło, więc zamówiony posiłek spożywamy na zewnątrz. Pijemy "tybetański napar", raczymy się kuskusem na słodko z owocami i migdałami. I mamy taki widok:

Tatry widziane z Koliby na Łapsowej Polanie
Tatry widziane z Koliby na Łapsowej Polanie

"Lekkość bytu na Polanie Łapsowej" trwa i trwa. Tu można zapomnieć, że zaczął się Nowy Rok, że gdzieś tam w dole ludzie budzą się po Sylwestrze. My jednak nie popadamy w kompletnie zapomnienie - korzystamy z okazji i omawiamy sobie widoczne tatrzańskie szczytu. A widać cały łuk Tatr!

Tatry widziane z Koliby na Łapsowej Polanie
Tatry widziane z Koliby na Łapsowej Polanie

Bór na Czerwonem

Jest dopiero południe, a my już mamy dwie wycieczki za sobą. Przed powrotem do domu (chcemy wjechać na Zakopiankę przed kawalkadą która ruszy późnym popołudniem z Zakopanego...), mamy jeszcze czas by przejechać na drugą stronę Nowego Targu (lotnisko) i przejść krótką ścieżką na platformę widokową w rezerwacie "Bór na Czerwonem".

Ścieżka nad torfowiskiem ”Bór na Czerwonem”
Ścieżka nad torfowiskiem "Bór na Czerwonem"

Rezerwat "Bór na Czerwonem" to torfowisko znajdujące się w pobliżu nowotarskiego aeroklubu (dojazd ulicą Lotników). Na stosunkowo niewielkim obszarze chroniona jest roślinność rzadkiego w Polsce ekosystemu torfowiska wysokiego. Torfowisko wysokie to takie, które nie jest zasilane przez wody płynące, a jedynie zbiera wody opadowe (a więc uboższe w składniki odżywcze).

Torfowisko ”Bór na Czerwonem”
Torfowisko "Bór na Czerwonem"

Torfowiska są ważnym elementem środowiska, gdyż są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi. Woda może mieć tu głębokość do 50cm. Poniżej jest torf (utwardzona masa organiczna), który przyrasta tu w tempie 1mm na rok.

Torfowisko ”Bór na Czerwonem”. W tle - Tatry
Torfowisko "Bór na Czerwonem". W tle - Tatry

Na końcu ścieżki zbudowanej z drewnianych kładek znajduje się niewysoki taras widokowy. Stoimy w pełnym słońcu i jeszcze raz podziwiamy Tatry. Zdjęcia zamieszczone w poście są wykonane "pod słońce", nie oddają więc w pełni piękna widoku, którym mogliśmy nacieszyć oczy.

Torfowisko ”Bór na Czerwonem”. W tle - Tatry
Torfowisko "Bór na Czerwonem". W tle - Tatry

Można sobie wyobrazić lepszy początek Nowego Roku? Pewnie można. Dla mnie jednak wschód słońca na Polczakowej, "lekkość bytu na Polanie Łapsowej" oraz prawie nienaruszona natura tuż obok Nowego Targu, to start w Nowy Rok wręcz idealny. Życzę Wam, drodzy czytelnicy, Dobrego Roku 2023. Do zobaczenia na szlakach!

Inne posty / Read more