July 15, 2020 / Sanok County

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

W poście przeczytacie o granicy Bieszczad, o tym jak miło wyjść z lasu na łąkę i ... wrócić do lasu oraz o ekscentrycznym gospodarzu pewnej Chaty.

Plan

Z powodu pandemii musiałem przełożyć

etapy 1 i 2

. Moja przygoda z Głównym Szlakiem Beskidzkim zaczyna się od

etapu trzeciego

, we wsi Smerek. Etap piąty jest więc moim trzecim. Etap jest częścią 4-dniowej wędrówki od wsi Smerek z metą w Wisłoczku. Towarzyszy mi "Traper" i Jonasz. Przejdziemy łącznie ponad 80km. Start i meta dyktowane możliwościami noclegowymi. Noc "przed" w Latarni Wagabundy w Woli Michowej (właściciel zawiózł nas rano do Duszatyna), a noc "po" u przyjaciół w Wisłoczku (czekali na nas w Woli Piotrowej). Nam taki układ pasował, innym włóczykijom na szlaku GSB polecałbym przejście odcinka Komańcza - Wisłoczek.

Loading...
Trasa: Duszatyn - Tokarnia | mapa-turystyczna.pl

Granica

Osława - granica Bieszczad
Osława - granica Bieszczad

Kolejna kiepsko przespana noc. Latarnia Wagabundy to fantastyczne miejsce i jeszcze raz dziękujemy gospodarzom za pomoc logistyczną. Niestety długi weekend przyciągnął wycieczkę prawników z dolnośląskiego. Prawnicy to mają głowy... o 3 nad ranem impreza jeszcze trwała... Śniadanie jak dla nas późno (8:00), ale musieliśmy dostosować się do gospodarza, który po śniadaniu zawiózł nas na start odcinka do Duszatyna. 9:15 zaczynamy. Dzień słoneczny, już rano upał daje się we znaki. Początek szlaku wiedzie drogą asfaltową wzdłuż przełomu rzeki Osławy. To miejsce gdzie warto się wybrać. Oprócz walorów krajobrazowych (przełom rzeki w kształcie greckiej litery Omega) to miejsce, gdzie na każdym kroku można znaleźć historię (Łemkowie, kolej wąskotorowa), Po chwili zostawiamy asfalt i skręcamy w las. Przedtem jednak przekraczamy granicę - rzeka

Osława

oddziela Karpaty Wschodnie od Zachodnich i co za tym idzie, Bieszczady od Beskidu Niskiego.

Rzeka Osława
Rzeka Osława

Beskid Niski

W lesie po drugiej stronie rzeki niespodzianka - zryty szeroki pas ziemi pod budowę gazociągu. Beskid Niski przedstawia się nam jako Beskid Błotnisty. Co prawda to błoto jest dziełem ręki (koparki?) ludzkiej. Im dalej w Beskid Niski, tym błota będzie więcej. Naturalnego.

Komańcza - budowa gazociągu
Komańcza - budowa gazociągu

Po drugiej strony spotkaliśmy ekipę malującą znaki na szlaku. Idą w przeciwną stronę, więc jesteśmy pierwsi na świeżo malowanym szlaku. Przy okazji - moja ocena oznakowania GSB w Bieszczadach jest zdecydowanie pozytywna. Dalej w Beskidzie Niskim nie zawsze jest idealnie, trzeba zachować czujność, ale generalnie szlak jest dobrze oznakowany.

Komańcza

Schodzimy do

Komańczy

, przez którą przechodzimy chodnikiem wzdłuż głównej szosy. Komańcza zasługuje na wizytę, warto przespacerować się 9km ścieżką krajoznawczą, dobrze oznaczoną i opisaną. Na ścieżce można zobaczyć m.in. trzy drewniane kościoły - rzymsko-katolicki, grecko-katolicki i prawosławny. To także miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Komańcza - ścieżka przyrodniczo-historyczna
Komańcza - ścieżka przyrodniczo-historyczna

My jednak nie możemy pozwolić sobie na zwiedzanie, kupujemy wodę (przed nami kilkanaście km bez żadnej cywilizacji) i w drogę. Z Komańczy szlak wspina się łagodnym ale długim podejściem. Niestety wiedzie drogą leśną zrytą przez traktory. Na górze są obszerne łąki, które są koszone przez właścicieli a efektem ubocznym jest zabłocony szlak. Przez dwie godziny nie robię żadnego zdjęcia i błotne podejście bardzo się dłuży. Wreszcie wychodzimy z lasu i przed nami rozległa hala wokół

Wahalowskiego Wierchu

. Jest naprawdę duża, przejście zajmuje jakieś 45min. Po błotnej ścieżce w lesie z ulgą wychodzimy na słoneczną łąkę. W rozkoszowaniu się ciepłem i przestrzenią nie przeszkadza nawet traktor zajęty koszeniem.

Wahalowski Wierch - Łąka
Wahalowski Wierch - Łąka

Chata w Przybyszowie

Po hali wejście w cienisty las (tu z kolei cień jest ulgą po ekspozycji słonecznej na łące) idziemy w stronę

Chaty w Przybyszowie

. Chata znajduje się w obniżeniu, najpierw trzeba zejść na ok. 520m n.p.m., a potem znowu wspinać się na Tokarnię (775m). Ale taki urok górskiego wędrowania.

Chata w Przybyszowie
Chata w Przybyszowie

Chata w Przybyszowie to miejsce specyficzne. Dość ekscentryczny gospodarz i jedyny w swoim rodzaju klimacik. Nie jest to oficjalne schronisko, ale można dostać piwo i przenocować na glebie. Przesiedziałem tam chyba 45min, ale w końcu trzeba iść, na końcu trasy czeka transport na nocleg do Wisłoczka.

Chata w Przybyszowie - Ogród
Chata w Przybyszowie - Ogród

Tokarnia

Szlak czerwony prowadzi na

Tokarnię

, skąd schodzi na Przełęcz pod Tokarnią. Tam go na jedną noc zostawiamy i schodzimy żółtym szlakiem, wiejską drogą, do Woli Piotrowej, skąd przyjaciele zabierają nas do Wisłoczka. Jutro podwiozą nas w to samo miejsce i będziemy kontynuować wędrówkę GSB.

Tokarnia - widok
Tokarnia - widok

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia. Podsumowanie etapu:

Data:

13.06.2020

Długość:

22,2km

Suma podejść:

872m

Suma zejść:

678m

Mój czas przejścia:

8:15h

(liczę brutto, łącznie z postojami)

Szczyt dnia: Tokarnia 775m n.p.m.
Literka - sponsor odcinka: O jak Osława

<<< Etap 4 ---------- Etap 6 >>>
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: