15 July 2020 / Subcarpathian Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia

W poście przeczytacie o granicy Bieszczad, o tym jak miło wyjść z lasu na łąkę i ... wrócić do lasu oraz o ekscentrycznym gospodarzu pewnej Chaty.

Plan

Z powodu pandemii musiałem przełożyć etapy 1 i 2. Moja przygoda z Głównym Szlakiem Beskidzkim zaczyna się od etapu trzeciego, we wsi Smerek. Etap piąty jest więc moim trzecim. Etap jest częścią 4-dniowej wędrówki od wsi Smerek z metą w Wisłoczku. Towarzyszy mi "Traper" i Jonasz. Przejdziemy łącznie ponad 80km. Start i meta dyktowane możliwościami noclegowymi. Noc "przed" w Latarni Wagabundy w Woli Michowej (właściciel zawiózł nas rano do Duszatyna), a noc "po" u przyjaciół w Wisłoczku (czekali na nas w Woli Piotrowej). Nam taki układ pasował, innym włóczykijom na szlaku GSB polecałbym przejście odcinka Komańcza - Wisłoczek.
Trasa: Duszatyn - Tokarnia | mapa-turystyczna.pl

Granica

Osława - granica Bieszczad
Osława - granica Bieszczad
Kolejna kiepsko przespana noc. Latarnia Wagabundy to fantastyczne miejsce i jeszcze raz dziękujemy gospodarzom za pomoc logistyczną. Niestety długi weekend przyciągnął wycieczkę prawników z dolnośląskiego. Prawnicy to mają głowy... o 3 nad ranem impreza jeszcze trwała... Śniadanie jak dla nas późno (8:00), ale musieliśmy dostosować się do gospodarza, który po śniadaniu zawiózł nas na start odcinka do Duszatyna. 9:15 zaczynamy. Dzień słoneczny, już rano upał daje się we znaki. Początek szlaku wiedzie drogą asfaltową wzdłuż przełomu rzeki Osławy. To miejsce gdzie warto się wybrać. Oprócz walorów krajobrazowych (przełom rzeki w kształcie greckiej litery Omega) to miejsce, gdzie na każdym kroku można znaleźć historię (Łemkowie, kolej wąskotorowa), Po chwili zostawiamy asfalt i skręcamy w las. Przedtem jednak przekraczamy granicę - rzeka Osława oddziela Karpaty Wschodnie od Zachodnich i co za tym idzie, Bieszczady od Beskidu Niskiego.
Rzeka Osława
Rzeka Osława

Beskid Niski

W lesie po drugiej stronie rzeki niespodzianka - zryty szeroki pas ziemi pod budowę gazociągu. Beskid Niski przedstawia się nam jako Beskid Błotnisty. Co prawda to błoto jest dziełem ręki (koparki?) ludzkiej. Im dalej w Beskid Niski, tym błota będzie więcej. Naturalnego.
Komańcza - budowa gazociągu
Komańcza - budowa gazociągu
Po drugiej strony spotkaliśmy ekipę malującą znaki na szlaku. Idą w przeciwną stronę, więc jesteśmy pierwsi na świeżo malowanym szlaku. Przy okazji - moja ocena oznakowania GSB w Bieszczadach jest zdecydowanie pozytywna. Dalej w Beskidzie Niskim nie zawsze jest idealnie, trzeba zachować czujność, ale generalnie szlak jest dobrze oznakowany.

Komańcza

Schodzimy do Komańczy, przez którą przechodzimy chodnikiem wzdłuż głównej szosy. Komańcza zasługuje na wizytę, warto przespacerować się 9km ścieżką krajoznawczą, dobrze oznaczoną i opisaną. Na ścieżce można zobaczyć m.in. trzy drewniane kościoły - rzymsko-katolicki, grecko-katolicki i prawosławny. To także miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Komańcza - ścieżka przyrodniczo-historyczna
Komańcza - ścieżka przyrodniczo-historyczna
My jednak nie możemy pozwolić sobie na zwiedzanie, kupujemy wodę (przed nami kilkanaście km bez żadnej cywilizacji) i w drogę. Z Komańczy szlak wspina się łagodnym ale długim podejściem. Niestety wiedzie drogą leśną zrytą przez traktory. Na górze są obszerne łąki, które są koszone przez właścicieli a efektem ubocznym jest zabłocony szlak. Przez dwie godziny nie robię żadnego zdjęcia i błotne podejście bardzo się dłuży. Wreszcie wychodzimy z lasu i przed nami rozległa hala wokół Wahalowskiego Wierchu. Jest naprawdę duża, przejście zajmuje jakieś 45min. Po błotnej ścieżce w lesie z ulgą wychodzimy na słoneczną łąkę. W rozkoszowaniu się ciepłem i przestrzenią nie przeszkadza nawet traktor zajęty koszeniem.
Wahalowski Wierch - Łąka
Wahalowski Wierch - Łąka

Chata w Przybyszowie

Po hali wejście w cienisty las (tu z kolei cień jest ulgą po ekspozycji słonecznej na łące) idziemy w stronę Chaty w Przybyszowie. Chata znajduje się w obniżeniu, najpierw trzeba zejść na ok. 520m n.p.m., a potem znowu wspinać się na Tokarnię (775m). Ale taki urok górskiego wędrowania.
Chata w Przybyszowie
Chata w Przybyszowie
Chata w Przybyszowie to miejsce specyficzne. Dość ekscentryczny gospodarz i jedyny w swoim rodzaju klimacik. Nie jest to oficjalne schronisko, ale można dostać piwo i przenocować na glebie. Przesiedziałem tam chyba 45min, ale w końcu trzeba iść, na końcu trasy czeka transport na nocleg do Wisłoczka.
Chata w Przybyszowie - Ogród
Chata w Przybyszowie - Ogród

Tokarnia

Szlak czerwony prowadzi na Tokarnię, skąd schodzi na Przełęcz pod Tokarnią. Tam go na jedną noc zostawiamy i schodzimy żółtym szlakiem, wiejską drogą, do Woli Piotrowej, skąd przyjaciele zabierają nas do Wisłoczka. Jutro podwiozą nas w to samo miejsce i będziemy kontynuować wędrówkę GSB.
Tokarnia - widok
Tokarnia - widok

Główny Szlak Beskidzki - Etap 5: Duszatyn - Tokarnia. Podsumowanie etapu:

Data: 13.06.2020
Długość: 22,2km
Suma podejść: 872m
Suma zejść: 678m
Mój czas przejścia: 8:15h (liczę brutto, łącznie z postojami)
Szczyt dnia: Tokarnia 775m n.p.m.
Literka - sponsor odcinka: O jak Osława

<<< Etap 4 ---------- Etap 6 >>>

Inne posty / Read more

Leśna autostrada na Tokarnię (Beskid Niski). W listopadzie zdejmujemy buty i skarpetki!

Subcarpathian Voivodeship

Leśna autostrada na Tokarnię (Beskid Niski). W listopadzie zdejmujemy buty i skarpetki!

Leśna autostrada na Tokarnię - czyli lekko, łatwo i przyjemnie. A na Tokarni taka pogoda, że w połowie listopada ściągamy buty i skarpetki i leniuchujemy w trawie. To popołudnie. A rankiem tego dnia weszliśmy na Kamień w Beskidzie Niskim (Kamień nad Jaśliskami). W poście oprócz jesiennych zdjęć w dobrym świetle zobaczymy jak Wielka Wojna wpłynęła n

3 MIN READ

Główny Szlak Beskidzki - Etap 6: Tokarnia - Wisłoczek

Subcarpathian Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 6: Tokarnia - Wisłoczek

Główny Szlak Beskidzki - Etap 6: Tokarnia - Wisłoczek W poście przeczytacie o "obcych, którzy stali się swoi". I to dwie takie historie. Plan Z powodu pandemii musiałem przełożyć etapy 1 i 2. Moja przygoda z Głównym Szlakiem Beskidzkim zaczyna się od etapu trzeciego, we wsi Smerek. Etap szósty jest więc moim czwartym. Etap jest częścią 4-dniowej w

6 MIN READ

Główny Szlak Beskidzki - Etap 4:  Cisna- Duszatyn

Subcarpathian Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 4: Cisna- Duszatyn

Główny Szlak Beskidzki - Etap 4: Cisna- Duszatyn W poście przeczytacie o Biegu Rzeźnika, cmentarzu w lesie, gdzie 'zwiezło' miliony ton ziemi, akcji z GOPRem oraz dokąd prowadzi droga na skróty. Plan Z powodu pandemii musiałem przełożyć etapy 1 i 2. Moja przygoda z Głównym Szlakiem Beskidzkim zaczyna się od etapu trzeciego, we wsi Smerek. Etap cz

3 MIN READ