03 July 2021 / Silesian Voivodeship

Pilsko w Beskidzie Żywieckim - stacja kosmiczna, Romanka, Rysianka, żmija i Hala Miziowa.

Pilsko w Beskidzie Żywieckim -  stacja kosmiczna, Romanka, Rysianka, żmija i Hala Miziowa.

Wysokość 1557m n.p.m stawia Pilsko w Beskidzie Żywieckim  w czołówce najwyższych szczytów całych Beskidów. Ustępuje tylko Babiej Górze. Pod szczytem znajduje się duży ośrodek narciarski, a na szczyt prowadzi wiele szlaków. Unikałbym słowa "łatwych", ale trudne też nie są. Warto zaznaczyć, że wspomniana wysokość dotyczy szczytu słowackiego. Szczyt polski (tak naprawdę graniczny) jest niższy - 1535m n.p.m.

Panorama szczytowa
Panorama szczytowa

Plan

Jedziemy w trójkę. Zaplanowałem przyjemną pętlę z Sopotni Wielkiej (parking niedaleko wodospadu), prowadzącą przez Romankę i Rysiankę, a powrót przez Halę Miziową. Motywacją jest Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich - Pilsko jest na trzecim miejscu, po Śnieżce i Babiej Górze. Jego wybitność to aż 752m.

Trasa: Sopotnia Wielka – Sopotnia Wielka | mapa-turystyczna.pl
Potok Sopotnia
Potok Sopotnia

Stacja Kosmiczna

Sopotnia Wielka
Sopotnia Wielka

Jadąc do Sopotni Wielkiej napotkamy intrygujące drogowskazy "Stacja Kosmiczna YSS" (YSS = Youth Space Station). O co chodzi? To polsko-amerykański projekt dla młodzieży realizowany w latach 2007-2008. Celem projektu była popularyzacja wiedzy astronomicznej. Stacja dalej istnieje i organizuje zajęcia dla młodzieży, Więcej na stronie Polaris-OPP.

Romanka

Z Sopotni Wielkiej ruszamy czarnym szlakiem prowadzącym na Romankę. Szczyt mierzy 1366m, a więc jest jeden z wyższych szczytów w całych Beskidach.

Widok na Babią Górę spod Romanki
Widok na Babią Górę spod Romanki

Szlak wiedzie w przyjemnie chłodnym lesie. W prześwitach mamy widok na majestatyczną Babią Górę. Mimo słonecznej soboty, turystów jest niewielu.

Romanka
Romanka

Rysianka

Z Romanki schodzimy na rozległą i słoneczną Halę Rysianka. Znajduje się tam popularne schronisko. Hala oferuje piękne widoki. Dla wielu najlepsze w Beskidach, ale kto był na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą, na Koskowej Górze czy Hali Krupowej może z tą opinią polemizować. 

Panorama z Rysianki, po prawej schronisko
Panorama z Rysianki, po prawej schronisko

Na Rysiance delektujemy się pysznym koktajlem jagodowym i widokiem. Chciałoby się dłużej posiedzieć w słońcu na trawie, ale to dopiero 1/3 wędrówki. Pora ruszać w kierunku Pilska. Idziemy szlakiem czerwonym - fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego

Gospodarz schroniska na Rysiance
Gospodarz schroniska na Rysiance

Dwa szczyty Pilska

Szlak aż do Hali Cebulowej jest przyjemny - szeroki, lekko pod górę. Na Hali Cebulowej zostawiamy szlak czerwony i wchodzimy na Pilsko szlakiem niebieskim.

Pilsko - szczyt graniczny, 1535m
Pilsko - szczyt graniczny, 1535m

Zdobywamy oba szczyty. Najpierw niższy, graniczny, potem wyższy, słowacki. W Słowacji nikt nie nakłada na nas kwarantanny. Możemy spokojnie zrobić zdjęcia i trochę poleniuchować na trawie, podziwiając Królową Beskidów - Babią Górę.

Widok z Pilska na Babią Górę
Widok z Pilska na Babią Górę

W prognozie były popołudniowe burze. Zwracamy uwagę na chmury, sprawdzamy radary pogodowe. Burze albo się przesuną, albo przejdą gdzieś bokiem. Mamy czas i rozkoszujemy się ładną pogodą. Jest słonecznie, ale na szczycie wieje przyjemnie chłodny wiatr.

Pilsko, szczyt słowacki - 1557m
Pilsko, szczyt słowacki - 1557m

Hala Miziowa

W końcu trzeba schodzić. Wybieramy szlak żółty - ciekawszy niż popularniejszy i prostszy czarny. Po drodze żmija zygzakowata. Nie przeszkadzamy jej. Ten gatunek jest jadowity, ale żmija nie atakuje jeśli jej nie niepokoimy. Nie deptamy, nie rzucamy kamieniami itp.

Żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata

Na Hali Miziowej jest świadkami lądowania helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z oddali widać krzątające się "czerwone polary". Przypomnienie by w górach uważać i wędrować odpowiedzialnie.

Hala Miziowa
Hala Miziowa

W schronisku zasłużony obiad i wracamy czarnym szlakiem by tuż przed Sopotnią skręcić na żółty. Pora do domu. Gorąco polecam Pilsko w Beskidzie Żywieckim.

Inne posty / Read more

Główny Szlak Beskidzki - Etap 19: Hala Miziowa - Węgierska Górka

Silesian Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 19: Hala Miziowa - Węgierska Górka

Główny Szlak Beskidzki - Etap 19: Hala Miziowa - Węgierska Górka Wszystko co ważne, ma w sobie "ż". Tak też jest z Beskidem - dzisiaj ostatni odcinek w Beskidzie Żywieckim. W poście bajeczny wschód słońca na Pilsku, szlak z łańcuchami, owce na wypasie oraz co z Węgrami ma wspólnego Węgierska Górka Plan Dzisiaj towarzyszy mi Богдан - kompan z 4 wcz

3 MIN READ

Polsko-Ukraińska wyprawa na Pilsko / Polish-Ukrainian Trip to Mt. Pilsko [POL / ENG]

Korbielów

Polsko-Ukraińska wyprawa na Pilsko / Polish-Ukrainian Trip to Mt. Pilsko [POL / ENG]

[POL] Lubię zimowe góry. Pomagam Gościom z Ukrainy. Polsko-ukraińska wyprawa na Pilsko w przecudnie zimowy marcowy dzień to naturalne połączenie dwóch pasji. W mieszanej grupie PL/UA weszliśmy na Pilsko z Korbielowa.  [ENG] I love mountains in winter. In March, I helped heavily in a center for Ukrainian Guests. So it was only natural to combine pas

5 MIN READ

Year 2020 in 12 Photos - May

Silesian Voivodeship

Year 2020 in 12 Photos - May

Almost everybody would agree that the passing year 2020 was a special one. For me it meant switching from travel-intensive work (155 flights last year!) to home office. It also meant more hiking in my home country than travelling abroad. Let me share my impressions of the Year 2020 in 12 Photos - May. Photo of the month Until mid-May we had been

2 MIN READ