01 August 2021 / Subcarpathian Voivodeship

Wątkowa - esencja przyjemności wędrowania. Co robić po drodze w Bieszczady i czym się różni U od Ó.

Wątkowa - esencja przyjemności wędrowania. Co robić po drodze w Bieszczady i czym się różni U od Ó.

Po drodze w Bieszczady (i Góry Sanocko-Turczańskie) zaplanowaliśmy pętelkę w Magurskim Parku Narodowym. To mało znany, ale bardzo przyjemny park w Beskidzie Niskim. Zapraszam na krótki spacer: "Wątkowa - esencja przyjemności wędrowania" z rozważaniami ortograficznymi w tle.

Folusz - wejście do Magurskiego Parku Narodowego
Folusz - wejście do Magurskiego Parku Narodowego

Plan

Parkujemy przy grillu rybnym w miejscowości Folusz. Parking darmowy. Kupujemy bilety wstępu do Parku (6zł) i ruszamy. Celem Wątkowa - najwyższy szczyt Magurskiego PN i szczyt na liście Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich.

Trasa: Folusz – Folusz | mapa-turystyczna.pl

Magurski Park Narodowy

Ciepłe lipcowe przedpołudnie. Prawie cały szlak w lesie, w przyjemnym cieniu. Spektakularnych widoków nie ma, ale Klub Włóczykijów ich nie potrzebuje. Mało ludzi, chłodny las, niewymagająca trasa. W sam raz na przerwę w czasie długiej drogi z Śląska w Bieszczady.

Toaleta w Magurskim Parku Narodowym
Toaleta w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy, pomimo, że na uboczu i z dala od popularnych górskich atrakcji, jest bardzo przyjemny. Dobrze i czytelnie oznaczone szlaki, zadbana mała infrastruktura i dbałość o szczegóły. Takie jak Toi-Toi zabudowany wiatą z bali.

Oznakowanie szlaków w Magurskim PN
Oznakowanie szlaków w Magurskim PN

Wątkowa

Przez Magurski PN przechodzi czerwony Główny Szlak Beskidzki. Dotkniemy tego szlaku na Magurze Wątkowskiej. Nasza trasa prowadzi w północnej części parku. Wchodzimy żółtym szlakiem na Kornuty, a potem zielonym, w paśmie grzbietowym, zdobywamy Wątkową i chwilę później Magurę Wątkowską. Po drodze mamy najwyższy szczyt w parku, czyli Wątkową. Szczyt jest zalesiony, bez widoków.

Wątkowa
Wątkowa

Magura i Magóra

Na szlaku mamy dwie Magu(ó)ry. Jest Magura Wątkowska (829m) i Magóra Jasielska (826m). Zwróćcie uwagę na pisownię. To nie mój błąd. Jedna jest z U, druga, z Ó.

MagÓra Jasielska i MagUra Wątkowska
MagÓra Jasielska i MagUra Wątkowska

Słowo Magura (Magóra, Magurka) jest ciekawe. Tak nazwanych jest kilkanaście gór w Polsce i drugie tyle na Słowacji.  Nazwa jest oryginalnie słowiańska i pochodzi od słowa "mogiła" (mohyla). Pra-Słowianie żyli na stepach pozbawionych gór. Jedyne nierówności terenu to groby - kurhany. Słowo "mogiła" zostało pożyczone przez ludy Wołoskie, które zrozumiały je jako "wypukłość terenu" a nie cmentarz. Słowo zostało zniekształcone w "magura". Słowianie migrując na zachód, początkowo osiedlali się na terenach nizinnych. Gdy zaczęli zasiedlać góry, byli tam już Wołosi. Od nich przyjęli słowo "magura" na oznaczenie wypukłości terenu. Stąd mnogość Magur/Magór/Magurek w Polsce i na Słowacji. 

Magura Wątkowska, 829m.
Magura Wątkowska, 829m.

Jedyne miejsce na dzisiejszym szlaku, gdzie mamy coś w rodzaju widoku, to szczyt Magury Wątkowskiej. Przy dobrej pogodzie widać Tatry. Ale dzisiaj jest za gorąco i widać tylko bliższe szczyty, np. Jaworzynę Krynicką

Na szczycie Magury Wątkowskiej jest parę pomników i tabliczek. Jedna z nich upamiętnia Darka Zająca, miłośnika Beskidu Niskiego. Polecam jego blog - post mortem.

Tablica pamiątkowa na szczycie Magury Wątkowskiej
Tablica pamiątkowa na szczycie Magury Wątkowskiej

Pora na Bieszczady

Spacer "Wątkowa - esencja przyjemności wędrowania" kończymy tam gdzie zaczęliśmy, w Foluszu. Przed odjazdem raczymy się pierogami. Jest ich tyle, że dwie porcje wystarczają na trzy głodne osoby. Teraz przed nami Bieszczady (i Góry Sanocko-Turczańskie) - tam będziemy wędrować przez najbliższy tydzień.

Naszą miejscówką będzie Chata Rosza we wsi Czarna Górna (niedaleko Ustrzyk Dolnych).

Chata Rosza, Czarna Górna
Chata Rosza, Czarna Górna

Inne posty / Read more

Główny Szlak Beskidzki - Etap 9: Bartne - Ropki

Lesser Poland Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 9: Bartne - Ropki

Główny Szlak Beskidzki - Etap 9: Bartne - Ropki W poście przeczytacie o Beskidzie... Błotnistym (znowu!) i niezwykłym cmentarzu na Rotundzie. Na Kozim Żebrze spotkamy Salamandrę a na koniec zjemy Łemkowskie zlepieńce. Plan Nocleg na końcu świata, w Ropkach, Towarzyszy mi Богдан. Wczesne śniadanie i ruszamy. Najpierw musimy dotrzeć do Bartnego - z

2 MIN READ

Główny Szlak Beskidzki - Etap 8: Chyrowa - Bartne

Subcarpathian Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 8: Chyrowa - Bartne

Główny Szlak Beskidzki - Etap 8: Chyrowa - Bartne W poście przeczytacie o Beskidzie... Pustym tudzież Błotnistym, sile wyższej, zejściu ze szlaku i powrocie. Będą trzy cerkwie i przejdziemy przez uroczy Magurski Park Narodowy. Plan Przez błota Beskidu Niskiego od Wisłoczka do Krynicy Zdrój będzie mi towarzyszył Богдан, a więc wędrówka jest między

5 MIN READ

Year 2020 in 12 Photos - July

Lesser Poland Voivodeship

Year 2020 in 12 Photos - July

Almost everybody would agree that the passing year 2020 was a special one. For me it meant switching from travel-intensive work (155 flights last year!) to home office. It also meant more hiking in my home country than travelling abroad. Let me share my impressions of the Year 2020 in 12 Photos - July. Photo of the month I spent every Saturday of

2 MIN READ