May 10, 2021 / Sucha County

Zima, Wiosna i Lato w 36h. Cz.2: 700-letnie Cisy Raciborskiego i Koskowa Góra z bajecznym widokiem.

Zima, Wiosna i Lato w 36h. Cz.2: 700-letnie Cisy Raciborskiego i Koskowa Góra z bajecznym widokiem.

W części pierwszej (sobota) weekendu "Zima, Wiosna i Lato w 36h" (8/9 maja 2021) przeszliśmy w Gorcach od Zimy do Wiosny. W niedzielę pogoda zmieniła się diametralnie i w czasie popołudniowej wędrówki w Beskidzie Makowskim mieliśmy piękne Lato. Odwiedzimy 700-letnie drzewa a na koniec będzie cudowny widok na Tatry i kilka pasm Beskidów. Zdradzę suspens - ta-da:

Widok z Koskowej Góry
Widok z Koskowej Góry

Plan

Miałem do dyspozycji tylko popołudnie i z tyłu głowy kilka szczytów z listy Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich. Padło na Koskową Górę (niedaleko Makowa Podhalańskiego). Błądząc po mapie w celu ustalenia sensownej trasy, wzrok padł na pomnik przyrody - 700-letnie Cisy Raciborskiego. Plan gotowy! Trasa przypomina lasso z długim sznurem, który przejdziemy dwukrotnie. Może nie jest doskonała, ale po jej przejściu poziom endorfin będzie baaardzo wysoki.

Lato

Parking przy kościele we wsi Bieńkówka. Do początku szlaku trzeba dojść ok 1,5km wzdłuż głównej drogi. Jest chodnik. Idziemy szybko i po chwili skręcamy w lewo na niebieski szlak, wspinający się na Babicę Zachodnią. Po drodze warto obejrzeć się do tyłu - na horyzoncie będzie majestatyczna Babia Góra. Patrzymy z kierunku płn-wsch i widzimy główny szczyt Diablak, po prawej Mała Babia Góra, a dalej w prawo Pilsko.

Babia Góra z szlaku na Babicę. W dole Bieńkówka.
Babia Góra z szlaku na Babicę. W dole Bieńkówka.

Po dojściu na grzbiet Babicy, szlak do Cisów prowadzi w prawo. My jednak skręcamy w lewo - zrobimy dużą pętlę (szlak niebieski, potem czarny i wreszcie czerwony). Szlak jest bardzo urozmaicony - polna droga, las, głęboki jar, przejście przez wieś Harbutowice. Jest ciepło, wręcz upalnie. Pogoda na t-shirt i shorty. Dobrze, że jeszcze wczoraj była zima - nie dokuczają nam owady.

Cisy Raciborskiego

Cisy Raciborskiego znajdują się w wysoko położonym przysiółku, na terenie prywatnego gospodarstwa. Prowadzi do nich czarny szlak i jest sporo dodatkowych oznaczeń. Gdy dochodzimy na miejsce, okazuje się, że szlak prowadzi między domem a stodołą. 

Cisy Raciborskiego
Cisy Raciborskiego

Cisy są dwa. Wyższe i smuklejsze drzewo to "pani cisowa" (cis rodzaju żeńskiego). Niższy i grubszy to "pan cis". "Ona" ma 695 lat (pomiar w 1992 wykazał 667 lat). "On" nie ma dokładnie stwierdzonego wieku, szacowany jest na co najmniej 650 lat.

Siadamy na chwilę na ławce pod stodołą i podziwiamy drzewa. Przychodzi na myśl cytat z biblijnych Psalmów:

Życie nasze trwa lat siedemdziesiąt, A gdy sił stanie, lat osiemdziesiąt; A to, co się ich chlubą wydaje, to tylko trud i znój, Gdyż chyżo mijają, a my odlatujemy (Psalm 90:10)

Te drzewa mają po 700 lat i mają się dobrze. Zaczyna się właśnie pora kwitnienia. Warto pod drzewami zastanowić się nad naszą chwilową obecnością na Ziemi...

Mapa Beskidu Makowskiego przy stodole naprzeciw Cisów Raciborskiego
Mapa Beskidu Makowskiego przy stodole naprzeciw Cisów Raciborskiego

Koskowa Góra

Schodząc z powrotem do Bieńkówki, widzimy znak "Koskowa Góra, 2:15h". Patrzę na zegarek - jest 17:50. Czyli dokładnie tyle by zdążyć na zachód słońca. Taki był plan na drugi dzień wędrówki "Zima, Wiosna i Lato w 36h".

Szlak niebieski, zejście do Bieńkówki
Szlak niebieski, zejście do Bieńkówki

Idziemy jednak dużo szybciej niż podaje znak i na szczycie Koskowej Góry jesteśmy godzinę przed zachodem słońca. Mamy czas by się rozejrzeć.

A jest na co się rozglądać. Poza nielicznymi zagajnikami, szczyt jest odkryty i rozciągają się z niego fantastyczne widoki. Przede wszystkim na Tatry. Widać cały łańcuch, od Tatr Bielskich (na wschodzie, czyli po lewej), przez Wysokie po Zachodnie.

Kapliczka na Koskowej Górze, w tle Tatry
Kapliczka na Koskowej Górze, w tle Tatry

Ale to nie wszystko. Widać Gorce (Traper widzi wieżę widokową na Gorcu, gdzie byliśmy wczoraj - mój wzrok aż tak sokoli nie jest), Beskid Wyspowy (rozróżniam Mogielicę, Lubogoszcz, Śnieżnicę) i Makowski z Lubomirem. Z drugiej strony mamy Beskid Żywiecki i wspomnianą wcześniej Babią Górę; widzę też Policę i dalej Pilsko, domyślam się Romanki. Dalej widać Beskid Śląski, z całym pasmem Skrzyczne - Barania Góra. Jest i Klimczok. I wreszcie Beskid Mały. Na północ, przy tak dobrej widoczności jaka była 9 maja, bez trudu dostrzegamy elektrownię Jaworzno. Traper dodatkowo rozpoznaje kominy Huty Katowice i wydaje nam się, że widzimy bloki os. Tysiąclecia w Katowicach.

Encyklopedia szczytów

Na szczycie spotykamy Adama z Sułkowic, czyli tubylca. Adam jest chodzącą encyklopedią gór. Ja rozróżniam niektóre charakterystyczne szczyty (te wyżej wymienione). Adam nazywa każdy po kolei. Zaczyna od Tatr - Łomnicę i Gerlach i ja potrafię rozpoznać. Ale on nazywa KAŻDY. Położenia Czerwonych Wierchów mogę się domyślać, Adam pokazuje dokładnie ich 4 szczyty. To tak jakby otworzyć sobie panoramę gór z opisami (przy okazji - spróbujcie tej mapki - rewelacja) i włączyć funkcję audio. Niesamowite.

Widok na Tatry z Koskowej Góry
Widok na Tatry z Koskowej Góry

Zasłuchani, zapominamy o celu wizyty na Koskowej Górze - czyli zachodzie słońca. I dobrze, trzeba wrócić do Bieńkówki - przez las i jar. Adam nas prowadzi na złamanie karku, w ostatnich promieniach słońca. I instruuje, że aby zobaczyć pełny spektakl wschodu czy zachodu słońca bez chodzenia w ciemności po lesie, można wjechać drogą do przysiółka Parszywki.

Zachód słońca w czasie zejścia z Koskowej Góry
Zachód słońca w czasie zejścia z Koskowej Góry

Podsumowanie

Pomysł z Koskową Górą to idealne zakończenie weekendu "Zima, Wiosna i Lato w 36h". Łącznie przeszliśmy 46km. Od prawie zera stopni i śniegu w Gorcach w sobotę rano po upalne 27st. w niedzielne popołudnie pod Koskową Górą. Ta ostatnia to ukryty skarb. Zapomnijcie o Lipowskiej, Rysiance czy Hali pod Krawców Wierchem. Szczyt Koskowej Góry rozbija widokowy bank. I mało kto tam trafia.

Jeszcze gwoli dokumentacji zdobywania Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, fotka na szczycie z tabliczką (szlak PTTK nie przechodzi przez szczyt, tabliczka też nie wygląda na PTTK-owską).

Szczyt Koskowej Góry, 867m n.p.m.
Szczyt Koskowej Góry, 867m n.p.m.
snufkin

Klub Włóczykijów

Góry i ciekawe miejsca

W pobliżu: