30 May 2021 / Silesian Voivodeship

Miniaturowy Giewont w Olsztynie. Wapienne ostańce, ruiny zamku i góry, które nie są Górami.

Miniaturowy Giewont w Olsztynie. Wapienne ostańce, ruiny zamku i góry, które nie są Górami.

W czasie dwu-godzinnego spaceru spod ruin zamku, odkryłem miniaturowy Giewont w Olsztynie (ale nie tym o którym myślicie). Prawie taki jak oryginalny! Zapraszam na spacer wśród ostańców i lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spoiler z Giewontem:

Miniaturowy Giewont pod Olsztynem
Miniaturowy Giewont pod Olsztynem

Plan

Trudno mówić o planie, bo wyjazd spontaniczny, a trasa opracowana błyskawicznie. Miałem tylko dwie godziny dyspozycji, myślę, że wykorzystałem je optymalnie. Parking pod zamkiem w Olsztynie i taka trasa:

Trasa: Olsztyn – Olsztyn | mapa-turystyczna.pl

Zamek

Ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku w Olsztynie

Olsztyński zamek (zostały ruiny) jest częścią umocnień budowanych za czasów Kazimierza Wielkiego wzdłuż ówczesnej granicy Królestwa Polskiego. Zamki budowane w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wykorzystują naturalne miejsca obronne - wzgórza i wapienne ostańce. W tym samym czasie powstały m.in. zamki w Ogrodzieńcu, Będzinie, Mirowie i Bobolicach. 

Olsztyn i ruiny zamku
Olsztyn i ruiny zamku

Jest niedzielne popołudnie, nienajgorsza pogoda, a więc... niedobry czas na zwiedzanie zamku. Omijam szybkim krokiem tłum rozwrzeszczanych dzieciaków biegających pomiędzy lodami a budkami z pamiątkami i ruszam na mój krótki szlak. Na początek szlak żółty.

Szafa i Biblioteka

Niedaleko za miejscem w którym żółty szlak oddziela się od czerwonego, znajduje się ciekawa grupa ostańców. Nazwy dość intrygujące: Szafa, Biblioteka, Dziewica...

Szafa
Szafa

Szlak idzie podnóżem ostańców, ja jednak korzystam z okazji i wdrapuję się na szczyt. Widać stamtąd doskonale ruiny olsztyńskiego zamku i to jak został wkomponowany w wzgórze.

Szlak prowadzi przez pola, by po chwili wejść w sosnowy las. Pod nogami głównie piach. Las jest rzadki i pachnący.

Żółty szlak pod Olsztynem
Żółty szlak pod Olsztynem

Sokole Góry

Ścieżka dochodzi do szlaku czerwonego (fragment Szlaku Orlich Gniazd). Skręcam w lewo, by za zaraz potem wybrać zielono-czarny szlak idący w prawo - z powrotem do Olsztyna.

W tym miejscu zaczyna się rezerwat Sokole Góry. Nie są to jednak Góry. Góra powinna mieć albo 300m wysokości względnej (wg. polskiej normy) albo 500m wysokości bezwzględnej (wg definicji unijnej). Wzgórza w rezerwacie mają wznoszą się na ok. 400m n.p.m. a ich szczyty są tylko ok. 100m powyżej terenu.

Sokole Góry
Sokole Góry

Jura Krakowsko-Częstochowska jest bardzo gęsto "ościeżkowana". Szlaki piesze, rowerowe, konne - co kto lubi. Niestety ścieżki przyciągają też amatorów głośnych pojazdów spalinowych...

Miniaturowy Giewont

Szlak prowadzi do Olsztyna. Po drodze znajduje się ostaniec "Biakło". Wzgórze to "miniaturowy Giewont pod Olsztynem". Wystarczy popatrzeć - Giewont jak nic, nawet krzyż jest:

”Mały Giewont” (Biakło)
"Mały Giewont" (Biakło)

Pionowe wapienne skały to popularne miejsce do treningu wspinaczki. Pod krzyż można bez problemu wejść z drugiej strony. Jest to dobry punkt widokowy.

Ja jednak mam ograniczenie czasowe, więc idę dalej. Zdjęcie panoramiczne wykonałem trochę dalej, z grupy skał wokół Lipówki (pomiędzy czarnym a czerwonym szlakiem).

Panorama z grupy skał pod Lipówkami
Panorama z grupy skał pod Lipówkami

To jest, panie, Sztuka!

Zostawiam miniaturowy Giewont pod Olsztynem i kończąc mój krótki spacer przechodzę przez olsztyński rynek (pytanie - czy wieś może mieć Rynek?). A tam Sztuka przez duże SZ. Bo czymże innym mogą być zardzewiałe części maszyn rolniczych, eksponowane przed gminnym ośrodkiem kultury? A dziwaczne postaci podwieszone ponad placem?

Sztuka?
Sztuka?
Sztuka...
Sztuka...

Inne posty / Read more

Year 2020 in 12 Photos - April

Silesian Voivodeship

Year 2020 in 12 Photos - April

Almost everybody would agree that the passing year 2020 was a special one. For me it meant switching from travel-intensive work (155 flights last year!) to home office. It also meant more hiking in my home country than travelling abroad. Let me share my impressions of the Year 2020 in 12 Photos - April Photo of the Month April was a month of a str

1 MIN READ

Zabytkowa Kopalnia Srebra (i Ołowiu). Światowe dziedzictwo UNESCO. Tarnowskie Góry zamiast gór.

Silesian Voivodeship

Zabytkowa Kopalnia Srebra (i Ołowiu). Światowe dziedzictwo UNESCO. Tarnowskie Góry zamiast gór.

Zamiast cotygodniowej wędrówki w góry, celem sobotniej wycieczki były Tarnowskie Góry. A konkretnie zabytkowa kopalnia srebra, wpisana jako jeden z 16 obiektów w Polsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wejście do kopalni - muzeum Zabytkowa kopalnia srebra mieści się w Tarnowskich Górach, na ulicy Szczęść Boże (parking darmowy). Obecnie "Szcz

4 MIN READ

Miejsca Magiczne na wzgórzu zamkowym w Będzinie. Kamienne loże z historią i widokami w tle.

Silesian Voivodeship

Miejsca Magiczne na wzgórzu zamkowym w Będzinie. Kamienne loże z historią i widokami w tle.

"Miejsca Magiczne" na wzgórzu zamkowym w Będzinie to fantastyczny przykład przemyślanej i udanej rewitalizacji. Ścieżki, rekonstrukcje historyczne, tablice informacyjne i 15 kamiennych lóż. Każda inna, każda ma swoją nazwę i historię do opowiedzenia. Zapraszam na spacer w magiczne miejsce na wzgórzu zamkowym w Będzinie. Zamek w Będzinie Plan wzgórz

7 MIN READ