15 July 2020 / Lesser Poland Voivodeship

Główny Szlak Beskidzki - Etap 18: Markowe Szczawiny - Hala Miziowa

Główny Szlak Beskidzki - Etap 18: Markowe Szczawiny - Hala Miziowa

Główny Szlak Beskidzki - Etap 18: Markowe Szczawiny - Hala Miziowa

Po zdobyciu Babiej Góry wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim nabiera innego odcienia - z wyzwania staje się kończeniem zadania. Raz, bo kulminację mam już za sobą, a dwa - będę szedł szlakami dobrze mi znanymi z wcześniejszych wędrówek.

Plan

Dzisiaj na dwa etapy dołączy do mnie Богдан - kompan z 4 wcześniejszych etapów w Beskidzie Niskim. Dojedzie do Korbielowa Kamienna i wejdzie żółtym szlakiem na Beskid Krzyżowy gdzie się spotkamy. Cieszę się z perspektywy towarzystwa po tygodniu samotnej wędrówki i przy okazji Bogdan dostarczy mi zapas batoników Dobra Kaloria 😊 a w niedzielę, gdy pojedzie do domu, zabierze niepotrzebne mi już drugie spodnie i ciepłą bluzę. Będzie lżej.

Trasa: Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Schronisko PTTK Na Hali Miziowej | mapa-turystyczna.pl

Śniadanie w schronisku Markowe Szczawony jest o 8:00. Za późno dla mnie. Wychodzę bez, o 7:15. Po drodze zabieram babiogórską wodę z wykapu na szlaku. Przyda się, dzień zapowiada się gorący.

Woda z masywu Babiej Góry
Woda z masywu Babiej Góry

Mędralowa

Pierwsze kilometry, do Mędralowej, schodzą mi bardzo szybko. Szlak wiedzie przez las, idę głównie w dół. Po zdobyciu Mędralowej szlak skręca w lewo pod kątem prostym. I od tego momentu zaczyna doskwierać 30-stopniowy upał. W tym miejscu mała dygresja nt. Mędralowej. A nawet dwie.

Mędralowa
Mędralowa

Polska nazwa szczytu sugeruje, że to ‘góra mędrców’ czy ‘mądra góra’. Ale jeśli przyjrzymy się nazwie słowackiej – Modrálová – dostrzeżemy inny rdzeń. Każdy na Śląsku wie, że ‘modry’ to ‘niebieski’. Tak też mówią okoliczni mieszkańcy po obu stronach granicy. A więc Mędralowa to ‘niebieska góra’, a nie ‘mądra góra’.

Druga dygresja to pech Mędralowej odnośnie klasyfikacji jako najwyższy szczyt. Pomimo bliskości Babiej Góry i Pilska, przez wiele lat była umieszczana w Beskidzie… Makowskim (regionalizacja Polski wg. Kondrackiego). I była w związku z tym najwyższym szczytem tegoż (1169m n.p.m.). Ale tylko teoretycznie, bo twórcy Korony Gór Polski uznali, nie wiedzieć dlaczego, że najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest sporo niższy Lubomir (903m). A Lubomir w ogóle nie leżał w Beskidzie Makowskim, tylko Wyspowym. Według najnowszej regionalizacji (Solon i inni, 2018) Mędralowa jest w Beskidzie Żywiecko-Orawskim. A tam jest sporo wyższych szczytów… Kończąc tą przydługą dygresję, Mędralowa, pomimo, że nie jest najwyższym szczytem żadnego Beskidu, zasługuje na odwiedziny. Prowadzi tam wiele pięknych szlaków pieszych i rowerowych, m.in. z Korbielowa i Zawoi.

Pycha chodzi przed upadkiem

Docieram do bazy Głuchaczki. Robię zdjęcie tabliczki informującej, że do Ustronia pozostało tylko 90km. I tak właśnie pomyślałem ‘tylko’. A przecież 20kg temu nawet nie wpadłbym na pomysł przejścia takiego dystansu. Jest sobota, do mety w Ustroniu dotrę we wtorek.

Baza namiotowa Głuchaczki
Baza namiotowa Głuchaczki

Taki zrobiłem się z siebie dumny, że zamiast skręcić w lewo jak wskazuje znak, poszedłem prosto przed siebie, drogą. Z zadumy nad moim ‘osiągnięciem’ (przejście GSB po 40 latach praktycznie zerowej aktywności fizycznej), ocknął mnie dopiero asfalt. Zaraz, zaraz… Przecież dzisiaj miało nie być wędrówki asfaltem…! Trzeba wracać, 20min pod górkę i w słońcu... "Pycha chodzi przed upadkiem" jak pisze biblijny król Salomon... Wracam na szlak, po drodze uzupełniam wodę w bazie Jaworzyna i za chwilę spotykam się z Bogdanem. Dobrze się rozumiemy, choć dzieli nas język ojczysty, wzrost i wiek. Dobry kompan do wędrówek.

Przełęcz Glinne
Przełęcz Glinne

Hala Miziowa

Mamy do pokonania małe ale strome wzniesienie a potem już schodzimy na Przełęcz Glinne. Teraz wspinaczka na Halę Miziową. Jest upał, kończy się woda i myślę siebie „dobrze że czerwony nie wchodzi na Pilsko”. Po odejściu naszego czerwonego GSB od słowackiego niebieskiego szlaku prowadzącego na Pilsko, znajdujemy suto zastawiony stół z jagodami. Nie trzeba się schylać, wystarczy sięgnąć ręką. No to sięgamy. Aż palce i usta mamy fioletowe. I tu znowu przychodzi na myśl cytat z Salomona - „znalazłeś miód, jedz tyle ile trzeba abyś się nim nie przejadł i nie zwymiotował”. Ta złota zasada umiaru dotyczy także jagód, więc przerywamy ucztę i idziemy dalej.

Jeszcze tylko krótkie podejście pod Miziową i możemy się meldować w schronisku. Mój telefon nawet pamięta hasło WiFi z poprzednich wizyt. Jemy solidny obiad, dodajemy sobie kalorii lodami (pierwszy raz na moim GSB!) i kawą. Tak wzmocnieni bierzemy coś ciepłego, latarkę czołówkę i idziemy na spektakl „zachód słońca z Pilska”. Pierwsza opcja, czyli kopiec tuż nad Halą Miziową okazuje się złym wyborem z uwagi na uciążliwe towarzystwo świętujące wieczór kawalerski. Niektórzy z panów ledwie stoją na nogach i budzą obawę czy zejdą do schroniska o własnych siłach - ale to nie nasz problem. Wspinamy się na szczyt (graniczny, zachodni). Tam spotykamy tylko kilkoro koneserów. A zachód słońca przepiękny, warty całej galerii a nie tylko jednego zdjęcia.

Zachód słońca na Hali Miziowej
Zachód słońca na Hali Miziowej

Zachód słońca na Pilsku

Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku
Zachód słońca na Pilsku

Główny Szlak Beskidzki - Etap 18: Markowe Szczawiny - Hala Miziowa. Podsumowanie etapu:

Data: 08.08.2020
Długość: 25,2km
Suma podejść: 1348m
Suma zejść: 1265m
Mój czas przejścia: 9:10h (liczę brutto, łącznie z postojami)
Szczyt dnia: Mędralowa, 1169m n.p.m.
Literka - sponsor odcinka: G jak Granica

<<< Etap 17 ---------- Etap 19 >>>

Inne posty / Read more

Korona Gór Polski: Babia Góra, Beskid Żywiecki. Wschód słońca i halny

Lesser Poland Voivodeship

Korona Gór Polski: Babia Góra, Beskid Żywiecki. Wschód słońca i halny

W poście "Korona Gór Polski: Babia Góra, Beskid Żywiecki" przeczytacie o wschodzie słońca na Królowej Beskidów w czasie... halnego. Odwiedzimy też "księżniczkę Beskidów" - Małą Babią Górę. W roku 2020 zacząłem kompletować szczyty z Korony Gór Polski. W ramach Klubu Włóczykijów powstał projekt zdobycia wszystkich 28 do końca 2021. W tym artykule "Ko

5 MIN READ

Year 2020 in 12 Photos - October

District of Námestovo

Year 2020 in 12 Photos - October

Almost everybody would agree that the passing year 2020 was a special one. For me it meant switching from travel-intensive work (155 flights last year!) to home office. It also meant more hiking in my home country than travelling abroad. Let me share my impressions of the Year 2020 in 12 Photos - October. Photo of the month Babia Góra is the highes

2 MIN READ

Dwukrotna audiencja u Królowej Beskidów. Tego samego dnia! Niech ten dzień się nie kończy!

Lesser Poland Voivodeship

Dwukrotna audiencja u Królowej Beskidów. Tego samego dnia! Niech ten dzień się nie kończy!

Poranna audiencja w Pałacu Królowej Beskidów. Królowa założyła ciemno-zieloną suknię z białymi wszywkami. Nie miała nałęczki. Prosty naszyjnik, z surowych kamieni. W końcu to nieformalne spotkanie ze znajomymi. Przedstawiamy jej Agę, Królowa uśmiechnęła się promiennie - "dzień dobry, witaj moja droga, cieszę się, że wreszcie jesteś". Do Marka zwróc

6 MIN READ