12 May 2021 / Katowice

Park Kościuszki w Katowicach: wieża spadochronowa, kościół starszy od miasta i pomnik himalaistów

Park Kościuszki w Katowicach: wieża spadochronowa, kościół starszy od miasta i pomnik himalaistów

Park Kościuszki w Katowicach to popularne miejsce spacerów. Niedaleko od centrum, przyciąga zielenią, alejkami i ciekawymi punktami. Zapraszam na spacer pomiędzy trzema obiektami w parku: wieża spadochronowa, kościół pw. św. Michała oraz pomnik himalaistów.

Trasa spaceru (przybliżona - zaznaczono opisane punkty, Google zignorował ścieżki w parku):

Loading...

Trochę historii

Park Kościuszki to największy park w granicach administracyjnych Katowic (być może kojarzycie Park Śląski - ale ten leży na terenie Chorzowa - przy okazji, relacja na zaprzyjaźnionym blogu z questa w tymże parku). Jego początki sięgają roku 1888 kiedy na ok. 6ha powstał niewielki park z wieżą widokową, nazwaną wtedy wieżą Bismarcka. Współczesny kształt i nazwę park uzyskał w 1925r. Położony dogodnie niedaleko od centrum miasta, z dobrą komunikacją publiczną, jest popularnym miejscem spacerów katowiczan. Sporo świata widziałem, sporo szlaków przedreptałem, ale jak to często bywa - "cudze chwalicie, swego nie znacie" (a propos - Katowice znalazły się na blogu "Budget Bucket List", prowadzonym przez globtroterką Stephanie z Niderlandówkilka migawek na jej videoblogu; od 1:37m).

Dzięki siostrze #3 w słoneczne listopadowe popołudnie nadrabiam tę karygodną zaległość.  

Wieża spadochronowa

Wieża spadochronowa
Wieża spadochronowa

Spacer zaczynamy pod wieżą spadochronową. Wieża powstała w 1937r i mając 50m była wtedy najwyższą wieżą spadochronową w Polsce. W czasie wojny została rozebrana, a po wojnie wybudowano nową, niższą - 35-metrową. Z wieżą związana jest historia z pierwszych dni IIWŚ. Wojsko Polskie dość szybko opuściło Górny Śląsk i już 4 września do miasta wkroczyły oddziały Wehrmachtu. Pomimo wycofania regularnych wojsk, grupa miejscowych harcerzy ostrzelała z wieży wkraczające oddziały niemieckie. Istnieją różne wersje wydarzeń, od braku jakiegokolwiek oporu po najbardziej powszechną wersję Kazimierza Gołby z książki "Wieża spadochronowa", wg którego obrona trwała kilkanaście godzin a po jej zakończeniu Niemcy zrzucali ciała obrońców z pomostu wieży. 

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościół pw. św. Michała
Kościół pw. św. Michała

Od wieży spadochronowej idziemy w kierunku drewnianego kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Lubię drewnianą architekturę drewnianą, wychowywałem się niedaleko podobnego chorzowskiego kościoła św. Wawrzyńca. Oba kościoły łączy fakt, że zostały zbudowane w innym miejscu niż stoją dzisiaj (chorzowski w Knurowie, katowicki w Syryni pod Wodzisławem Śl.) w XVI wieku a dużo później przeniesione na obecne miejsce. Ten katowicki, zbudowany oryginalnie w 1510r. jest dużo starszy od miasta gdzie trafił w 1938r. Początkowo miał być elementem skansenu, jednak wojna przerwała budowę i ostatecznie kościół pełni funkcję parafialną.  

Pomnik Himalaistów

Pomnik Himalaistów
Pomnik Himalaistów

Tuż obok kościoła znajduje się obelisk - pomnik tragicznie zmarłych alpinistów z katowickiego Klubu Wysokogórskiego. Katowice są zasłużonym miejscem na mapie polskiego alpinizmu i himalaizmu. Na obelisku znajdziemy m.in. nazwiska Artura Hajzera i Jerzego Kukuczki.  Mój Klub Włóczykijów chodzi po górach tak by wrócić i opisać... Nasze dotychczasowe wyprawy to Karpaty i Sudety.

Jerzy Kukuczka ma oddzielny pomnik. Nie znajduje się on jednak na terenie parku, a po drugiej stronie autostrady A4, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Katowicki AWF nosi imię Kukuczki. Podoba mi się forma tego pomnika.

Pomnik Jerzego Kukuczki, teren katowickiej AWF
Pomnik Jerzego Kukuczki, teren katowickiej AWF

Kościuszko

Po drodze pod pomnik Kukuczki  jemy lody u Grubej Ciotki. Stamtąd udajemy się pod pomnik patrona parku - gen. Tadeusza Kościuszki. Kim był Kościuszko chyba wszyscy wiedzą. Ale czy wiecie, że jego imię nosi najwyższy szczyt kontynentu australijskiego - Mt. Kosciuszko?  

Pomnik Tadeusza Kościuszki
Pomnik Tadeusza Kościuszki

Park Kościuszki w Katowicach to nie tylko miejsce do spacerów i dobre lody. To także spora dawka historii - legendarna wieża spadochronowa, kościół starszy od miasta i wspomnienie himalaistów związanych z Katowicami.

Inne posty / Read more