02 March 2021 / Poland

Luty 2021 na szlakach. Gorce x2 i 3 wyprawy w Sudety.

Luty 2021 na szlakach. Gorce x2 i 3 wyprawy w Sudety.

W roku 2020 przedreptałem ponad 1000km na szlakach w polskich górach. W Nowym Roku, wraz z Klubem Włóczykijów, kontynuuję wędrówki. W styczniu przeszliśmy 77km w górach. Luty 2021 na szlakach był intensywniejszy - 95km i 4500m podejść.

W poście podsumowanie lutowych wypraw. Dwie wizyty na Turbaczu i trzy wyprawy w dotychczas nieznane rejony Dolnego Śląska - Ślęża, Góry Sowie, Wałbrzyskie i Kamienne. Zima z prawdziwego zdarzenia, dużo śniegu i piękne zdjęcia. W większości mało 'widokowe', ale nie zawsze piękno jest w rozległych panoramach - patrz galeria na końcu. Wciąż się dziwię dlaczego wcześniej nie odkryłem zimowych gór. To mój pierwszy sezon zimą na szlaku.

Turbacz Last Minute

02.02.2021 - Gorce: Nowy Targ Oleksówki - Turbacz - Stare Wierchy - Nowy Targ. 21,9km, 983m podejść, 33pkt GOT.

Splot okoliczności z udziałem Siostry #2 i w efekcie urlop w środku tygodnia. Szybka akcja werbunkowa i jedziemy w trójkę w Zimowe Gorce. Piękny zimowy dzień. Bezwietrznie, temperatura w sam raz, dobra widoczność. I przepiękne Gorce. Jakby tego było mało - znakomicie utrzymane szlaki. Po drodze dwa schroniska i... lądujący śmigłowiec.

Szczegóły, mapa trasy i zdjęcia: Zimowe Gorce Last Minute.

Widok na Tatry, zejście z Starych Wierchów do Nowego Targu
Widok na Tatry, zejście z Starych Wierchów do Nowego Targu

Ślęża

06.02.2021 - Masyw Ślęży: Sulistrowiczki - Ślęża - Radunia - Sulistrowiczki. 15,2km, 751m podejść, 20pkt GOT.

Ślęża w zamyśle była "górą do zaliczenia" z uwagi na obecność w "Koronie Gór Polski". Ślęża, 717m, jest najwyższym szczytem... Masywu Ślęży. Okazała się jednak fantastycznym pomysłem na lutową wędrówkę. Ciekawostki krajoznawcze, legendy, zaskakująco "górska" trasa i stabilna zimowa pogoda sprawiły, że do tego weekendu będę często wracać.

Szczegóły, mapa trasy i zdjęcia: Korona Gór Polski: Ślęża.

Masz telekomunikacyjny na Ślęży
Masz telekomunikacyjny na Ślęży

Gorce-love

13.02.2021 - Gorce: Łopuszna - Turbacz - Łopuszna. 20,8km, 883m podejść, 29pkt GOT.

Przepiękne zimowe Gorce z Łopusznej. Próba objazdu korka bez łańcuchów, tęgi mróz, mnóstwo śniegu, maraton Turbacz i słońce przez 15 minut. W poście rada  jak się ubrać na taką pogodę i cytat z ks. Józefa Tischnera, górala i filozofa.

Dwa razy Gorce w lutym? This must have been love... but it's NOT over now!

Szczegóły, mapa trasy i zdjęcia: Przepiękne zimowe Gorce.

Hala Długa pod Turbaczem
Hala Długa pod Turbaczem

Wielka Sowa

20.02.2021 - Góry Sowie, Kamionki - Wielka Sowa - Zygmuntówka - Kamionki. 17,2km, 857m podejść, 25pkt GOT.

Korona Gór Polski to znakomity pretekst do wędrowania wcześniej nieznanymi szlakami. Gdyby nie ten projekt, prawdopodobnie nie pojechałbym 200km żeby wejść na Wielką Sowę (1015m n.p.m.). Podobnie jak wcześniej Ślęża, Wielka Sowa również pozytywnie zaskoczyła i zachwyciła. W poście legenda o 7 siostrach zamienionych w sowy.

Szczegóły, mapa trasy i zdjęcia: Korona Gór Polski: Wielka Sowa.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Borowa i Waligóra

27.02.2021 - Góry Wałbrzyskie i Kamienne: Grzmiąca - Borowa - Rybnica Leśna - Waligóra - Grzmiąca. 20,1km, 1024m podejść, 30 pkt GOT.

W poście "Korona Gór Polski: Waligóra" przeczytacie o Zimie - Nie-Zimie, dowolności w ustalaniu najwyższych szczytów, skręcanej wieży o kształcie hiperboloidy jednopowłokowej, kozach, naszym własnym K2 zimą i jeszcze o ruinach zamku raubrittera. W drodze powrotnej fotka przy Kościele Pokoju w Świdnicy. Kolejna wyprawa w Sudety, która pozytywnie zaskoczyła wrażeniami. Tak też było z Ślężą i Wielką Sową w poprzednich tygodniach. Zdobywanie KGP, a także mój nowy projekt - Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich - to znakomite inspiracje górskich wędrówek w ciekawe miejsca.

Szczegóły, mapa trasy i zdjęcia: Korona Gór Polski: Waligóra i Borowa

Podejście pod Waligórę
Podejście pod Waligórę

Podsumowanie

Luty 2021 na szlakach w liczbach:

Dzień, cel, dystans, suma podejść, punkty GOT
Dzień, cel, dystans, suma podejść, punkty GOT

Zimowa Galeria

Inne posty / Read more

Dawna Warszawa w miniaturze. Kiedyś ikony stolicy, dziś nie ma po nich śladu.

Warsaw

Dawna Warszawa w miniaturze. Kiedyś ikony stolicy, dziś nie ma po nich śladu.

Pod Pałacem Kultury w Warszawie otwarto niedawno park miniatur dawnej Warszawy. Odtworzono kilkanaście budynków, które kiedyś dodawały splendoru stolicy. Dawna Warszawa w miniaturze to podróż w przeszłość. Położenie budynków z parku miniatur na mapie współczesnej Warszawy Numeracja paragrafów wg numerów na mapie. Pałacu Bielińskich (1) w czasie moj

5 MIN READ

Miniaturowy Giewont w Olsztynie. Wapienne ostańce, ruiny zamku i góry, które nie są Górami.

Silesian Voivodeship

Miniaturowy Giewont w Olsztynie. Wapienne ostańce, ruiny zamku i góry, które nie są Górami.

W czasie dwu-godzinnego spaceru spod ruin zamku, odkryłem miniaturowy Giewont w Olsztynie (ale nie tym o którym myślicie). Prawie taki jak oryginalny! Zapraszam na spacer wśród ostańców i lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spoiler z Giewontem: Miniaturowy Giewont pod Olsztynem Plan Trudno mówić o planie, bo wyjazd spontaniczny, a trasa opracowan

2 MIN READ

Korona Gór Polski zdobyta. 28 szczytów w 2021r. Od Turbacza 13.03 po Łysicę 11.11. KONKURS!

Świętokrzyskie Voivodeship

Korona Gór Polski zdobyta. 28 szczytów w 2021r. Od Turbacza 13.03 po Łysicę 11.11. KONKURS!

14.11.2020 na Łysicy wpadłem na pomysł zdobycia Korony Gór Polski. Początkowo tylko dla siebie - bez pieczątek. "Zaliczyłem" sobie szczyty zdobyte w trakcie przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego. Potem późną jesienią 2020 i zimą 2021 realizowałem swój plan. Aż w końcu dojrzałem do zaopatrzenia się w oficjalną książeczkę. 4 marca 2021 zostałem ofic

4 MIN READ